| Goran_Constantin_1979 a întrebat:

Vreau sa construiesc o căsuță de 80 m pătrați un dormitor, un living, o bucătărie, un dresing, o baie și un dormitor cu mansarda. In mare puteți să îmi spuneți la roșu cata cărămida, fier și alte materiale îmi trebuie? Va mulțumesc.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Un Proiect Tehnic in care ti se calculeaza rezistenta structurii si cantitatea de beton si fier-beton costa cateva sute de euro chiar si pentru o casa mai mica (fara proiectul electric, de apa-canalizare, etc).
Iar arhitectul iti da pe langa proiectul de arhitectura, mai ales daca ii ceri explicit, cantitatea aproximativa de caramida si tigla/tabla pentru sarpanta.

Si acum vine intrebarea mea: Chiar crezi ca cineva isi pierde timpul sa iti calculeze tie niste chestii care nu au nici o baza/temelie/fundatie?
Nu ai postat nici macar o schita cu conformatia dorita.
Nu ca daca ai fi postat ar fi sarit cineva sa faca munca voluntara, dar zic asa ca idee.

Sa iti fac tot eu planul de arhitectura? Si cu ce ma aleg?

Oricum daca ti-l fac eu (am lucrat in domeniu, in rezistenta mai exact, dar ma pricep sa fac si arhitectura fara probleme)
NU e valabil, trebuie semnat de un arhitect, apoi prelucrat de un inginer rezistentist, care dupa vreo 2 zile de calcule si planse desenate, iti da proiectul semnat si valabil, numai bun pentru depus la autoritatile competente, impreuna cu certificatul de urbanism si alte aprobari, pentru obtinerea Autorizatiei de constructie.

| Kron5tadt a răspuns:

Construieste-o ca mine, din lemn pe structura de otel. Ca doar n-o iei cu tine pe lumea cealalta.winking Garantie 75 de ani. La cum vrei s-o faci, nu te costa mai mult de 25.000 euro la cheie. Succes!