| BiAnq13 a întrebat:

Vreau sa imi iau un catel bichon maltez si nu ma pot hotari intre mascul si femela, masculii trebuie neaparat castrati? Si femelele sterilizate? Cum ar afecta asta stilul de viata, sanatatea? Si cand ar fi indicat sa o faca?

Răspuns Câştigător
| Unec a răspuns:

Castrarea, sterilizarea intotdeana imbunatatesc sanatatea psihica a animalelor atunci cand nu te angajezi sa le stifaci aceste nevoi bilogice de 2 ori pe an sau de cate ori intra catelele in calduri. Lipsa de sex atunci cand ai nevoie, asa cum e stresanta pentru oameni, e stresanta si pentru animale. Asta daca te intereseaza sa fie si fericit, nu doar pufos si dragalas pentru tine. Mai ales masculii, cand catelele sunt in calduri, 99, 99% dintre ei devin mai dominanti decat de obicei si mai agresivi, e logic, din cauza stresului, sunt animale si atunci cand catelel intra in calduri ei simt nevoia sa-si faca treaba si atunci cand nimanui nu-i pasa....Catele au cilcu. asa ca nesterilizata, daca o ti in casa iti da batai de cap( trebuie sa speli dupa ea pe unde sta). Plus ca tara e plina de maidanezi si un caine castrat/ sterilizat, iti usuroaza mult plimbarea. Adica, daca te intereseaza sa aiba mai multa pace si o minte mult mai linistita castreaza/ sterilizeaza, asta daca nu-ti asumi cealalta responsabilitate de a oferi cainele pentru imperechere de cate ori e nevoie pe an. De la 6 luni poti sa castrezi/ sterilizezi. Si cred ca nu ar trebui sa o faci cand catelele sunt deja in calduri.

2 răspunsuri:
| xXxMeLexyxXx a răspuns:

Daca vrei sa-i castreziia o femelawinking

| Alexandra172 a răspuns:

Eu am 2 masculi, 2 frati. Au 1 an si 8 luni, nu i-am castrat si nici nu o voi face. Mi se pare o prostie sa ii castrez, cunosc pe cineva care are tot bichon maltese are 5 ani, l-a dus de 3 ori pana acum la fete si este perfect sanatos. La masculi pana la 2 ani nu ai probleme, dar trebuie sa le cauti o fetita si sa ii duci de mai multe ori in perioada 2-7 ani. La femela e mai complicat, trebuie sterilizata pentru ca pe langa faptul ca iti lasa prin casa cand e in "perioada de gratie", plange cand e in calduri si chiar trebuie sa o duci la un mascul. Nu stiu daca este asa si la femela, dar masculul castrat se ingrasa foarte mult!