| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie nepart sa dau (femela) bichon maltez sa faca pui?

Răspuns Câştigător
| IoanaPsy a răspuns:

Nu e neaparat. Dar daca nu o vei duce deloc la imperecheat, va fi nevoie sa o sterilizezi pentru a nu forma tumori la ovare. Cele mai bune solutii ti le va oferi un medic veterinar.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu. De fapt nu este indicat, pot aparea complicatii cum este piometru sau cancer ori alte boli asupra vaginului/uterului. De aceea este indicat sa o castrezi.

| TheKataGirl a răspuns:

Nu, nu e obligatoriu. Dar poti vorbi cu un veterinar/specialist despre asta