| Anonima6754 a întrebat:

vreau sa imi iau un labrador pui si sa il cresc eu, sa il "dresez" eu cum s-ar zice...labradorul este foarte destept din cate am inteles, poate salva vieti, asculta la comenzi... poate face toate astea fara un anume curs de dresaj? Stand doar cu noi!? Cam cat de mult ii cade parul in general? De cate ori trebuie pieptanat/spalat? Imi dati va rog mai multe detalii!? Se poate tine in apartament doar cu 2 camere si cu un mic balcon interior!?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Poate face toate astea fara un anume curs de dresaj? Stand doar cu noi!? - nu, nu o sa ajunga la nivelul ala daca nu stii ce faci, cel mai probabil vei face mai mult rau decat bine.

Cam cat de mult ii cade parul in general? - are blana relativ scurta deci nu o sa te umple de par dar sa nu crezi ca nu vei avea par in casa.

De cate ori trebuie pieptanat/spalat? - depinde de anotimp, dar avand blana scurta ingrijirea nu e o problema. Fiind labrador nu ai nevoie de program de spalat, o sa il speli destul de des in primii ani de viata ca e labrador si va sari in fiecare balta de care va da.

Se poate tine in apartament doar cu 2 camere si cu un mic balcon interior!? - Dar dar mie imi pare o idee proasta. Labradori i sunt caini energici care au nevoie de miscare deci risti sa iti distruga chestii cand se plictiseste.

Per total, labradorul e un caine care are nevoie de miscare nu de plimbari, in plus, nu merge sa il lasi 8-9 ore pe zi singur cat timp esti la lucru pentru risti sa te trezesti ca iti roade tot ce prinde. Daca nu esti o persoana activa care petrece mult timp afara nu e rasa potrivita pentru tine.