| Greumaiesăgăseştiunnumeoriginal a întrebat:

Vreau să mă lămuriţi cu ceva. E normal ca la papagali să îi cadă penele? Adică papagalului meu îi tot cad penele de 2 săptămâni, iar părinţii îmi spun că îşi schimbă penele. Papagalul e activ ciripeşte aproape tot timpul, se joacă cu femela [papagalul căruia îi cade penele e mascul] dar, nu prea poate zbura. De obicei se pune sus pe ăla care ţine perdeaua. Dar acum merge în jos şi se loveşte de unele chestii. Oare e din cauză că se schimbă penele? Fundă cine mă lămureşte.

Răspuns Câştigător
| CastraveteMurat a răspuns:

Probabil nu poate zbura din cauză că îi cad penele. Că dacă tai vârful penelor unui papagal acesta un mai poate zbura deci e logic într-un fel. Și papagalilor mei le cad penele de ceva vreme deci nu cred că e ceva grav. Totuși ar fi bine să îl duci la un veterinar ca să fi sigură.

7 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

E simplu i cad penele din cauza stresului adica il ti in galagie... Daca nu e asta inseamna ca e ranit/a si trebuie sa te duci la veterinar cat mai rapid.Succes!

| EuTeAjutÎnPermanenta a răspuns:

Da, i se schimba penele, dar trebuie sa ai grija. sa te uiti cu atentie pe la cioc si gherute si daca are niste bubute albe sa-l duci la vetrinar, pentru ca este o boala a papagalilor si daca nu il tratezi la timp va muri asa cum s-a intamplat cu unul de al meu. deci nu iti face griji ca ii cad penele, este perfect normal

| Greumaiesăgăseştiunnumeoriginal explică (pentru EuTeAjutÎnPermanenta):

Bubuţe? Adică bubiţe sau gen? Are femela pe la picioruşe, da nu pe gheare =p~. Şi arată ca şi nişte zgârieturi.Dar femela e puiuţ, de abia o am de vreo 3 luni.

| EuTeAjutÎnPermanenta a răspuns:

Da bubite. pai daca l-ai luat de la un magazin mai...naspa(adica daca nu sti sigur k aia nu te-au mintit) ar trebui sa il duci la veterinar, pentru ca si mie mi-au spus ca are 5 luni, dar avut cativa ani...deci asta e sfatul meu:,, du-l la veterinr'' pentru orice eventualitate

| Greumaiesăgăseştiunnumeoriginal explică (pentru EuTeAjutÎnPermanenta):

Da, dacă se simte rău da faza e că arată f bine dar e fără pene. Da mulţumesc oricum de răspuns şi aşa misa întâmplat cu un papagal. Misa spus că e pui şi de fapt era ''tatăl'' puiului. Da ăsta chiar arată ca un puişor puppy dog eyes.

| EuTeAjutÎnPermanenta a răspuns (pentru Greumaiesăgăseştiunnumeoriginal):

Ok...ma bucur ca ti-am fost de ajutor

| LuisAGreEn a răspuns:

Hey! Si eu am avut doi papagali 8 ani big grin si le mai cadeau penele din cand in cand, iar cineva mi-a spus ca e normal (si le schimba) funda?:d