| DanPopa965 a întrebat:

Buna tuturor. Am o intrebare si as avea nevoie de un raspuns sau un sfat. Treaba e in felul urmator: Acum 2 ani am cumparat un Akita Inu de pe Companion, prin firma Kennel Group SRL (Actuala Disney Dog SRL). Cel putin in contul acestei firmei am facut plata avansului. La primirea cainelui nu am primit pedigree (Nu gasesc nicaieri nici factura, dar e posibil sa nu o gasesc nici in mail fiind din 16 ianuarie 2017). Nu am avut nevoie de pedigree si nu i-am dat prea mare importanta atunci. Am uitat apoi, am fost plecat in strainatate o perioada, iar acum cainele e la perioada in care ar trebui sa se imperecheze, dar e cam greu neavand pedigree. Am inteles ca exista o varianta de TIP C pe care de preferabil as prefera sa o exlud din ecuatie momentan, incercand o alta rezolvare. Acum concluzia si intrebarea mea este asta: Desi au trecut 2 ani, iar cainele este adult, ce mai pot face pentru a-i obtine un pedigree? Cainele a fost 350 euro si luat prin firma. Cei de-acolo au spus ca nu prea se mai poate face nimic, dar e putin frustrant stiind ca l-am luat cu bani multi prin intermediul unei firme relativ serioase... Daca as da de crescator, e inca tarziu sa ii cer pedigree-ul parintilor ca sa il fac si cainelui meu?

Pe scurt: Se mai poate face ceva in legatura cu pedigree-ul de tip A al cainelui dupa o perioada atat de indelungata? Multumesc de raspunsuri si ajutor in avans.

P.S. Stiu ca m-am trezit tarziu si sunt de vina, dar de preferabil as avea nevoie de niste raspunsuri cat mai clare sau daca ati fost in situatia mea

3 răspunsuri:
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Buna,tin sa te anunt ca ai fost fraierit,ca oricare altul care a cumparat de la aceasta firma. Poti sa-ti iei gandu de la Pedigree de tip C,s-a dat lege in care zice ca sa nu se mai elibereze pedigree de tip C, din moment ce nu ai acest pedigree esti obligat sa-l si castrezi.
P.S. Esti unul care se numara printre cei norocosi, altora le-au murit cainii din aceasta rasa datorita bolilor genetica si pisicile le-au murit in special cele din rasa scottish fold si british au fost identificati cu PIF prea tarziu si s-au dus pe partea cealalta, deoarece apar din monte necontrolate, nu ca au ei ceva canisa sau felisa, dar cumpara de la X si Y si puii din acele monte par sanatosi cat sunt mici cand is mari apar afectiunile.
Iar banii aia inapoi nu-i mai vezi si nici certificatul cu pedigree tip A.Asta sa-ti fie invatatura de minte si daca vrei de rasa pura intra pe FCI sau cauta canise serioase pe Facebook.
Sper ca te-ai dumirit si sa ramana blanosul tau sanatos; 3

| DanPopa965 explică (pentru Addrriiaannaaaa):

Mersi de raspuns! Firma părea serioasa si inca e pe piata cu multe like-uri si recenzii bune. Pe google insa cautat ulterior (Azi) am vazut ca sunt multi care se plang, de cele mai multe ori ca le mor animalele...Cand am sunat la firma azi sa intreb daca se mai poate face ceva stii ce mi-a raspuns? "Sa fiti multumit ca inca il aveti intreg, in mod normal trebuia sterilizat". Cuvintele celui care iti vine caine de rasa.

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru DanPopa965):

Sunt ratati rau, voiam sa cumpar de la ei un puiut de Caucazian, dar m-am lipsit de el si mi-am luat de la o canisa serioasa.Asta este, il castrezi si daca mai vrei vreun akita cauti pe FCI o canisa serioasa, alta solutie nu vad..Sunt persoane care au dat in judecata dar n-au castigat.-. cel putin cainii mai au sansa de a scapa de la moarte, dar pisicile se duc pe rand cel putin marea majoritate a pisicutelor au fost identificate cu PIF prea tarziu si s-au dus la cer, astia sunt impuietori de prima clasa care le pasa de bani si nu de animal.Multa bafta cu el; 3