| Blackwoman27 a întrebat:

Buna tuturor!happy
Am si eu o problemasadam un catel de 17 ani in [ani umani] si as vrea sa stiu cati ani are in ani cainesti si cam cat ar trai in ani umani? a fost un caine foarte loial s-a imbolnavit de 3 ori si mama l-a facut bine! Eu una as vrea sa mai traiasca inca mult pe acest pamant nu as vrea sa ma despart de el a fost printre primii mei caini
Plspuppy dog eyesastept raspunsuri!
P. S.:sunt de la tara

6 răspunsuri:
| Vet a răspuns:

Acum depinde cat de sanatos este.Ai grija cu ce il hranesti, daca este sanatos parerea mea este sa-i faci o cura de PetPhos grand Chien sau Aplazil(aplazil doar daca are probleme osteo-articulare). Si in rest nu il hranii cu chappy, pedigree, whiskas sau chestii de genu.Eu zic sa mergi intr-un cabinet veterinar(nu pet-shop) si sa-i cumperi hrana uscata(daca mai poate roade) sau umeda(conserve) de la Hills sau Royal Canine.De tine depinde totul, el traieste in functie de cum il ingrijesti si un factor important este nutritia adecvata, dar asta nu inseamna sa neglijezi celalate aspecte cum ar fi:viata activa a cainelui, acum pe perioada asta incearca sa-l tii la adapost, nu afara in frig sau curent.

| ziz a răspuns:

Pai stiu ca la un an e tanar deci la 17 ani are vreo 60-70 ani de om.

E batran.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! E bătrân :(... coco514 are dreptate. Şi noi avem un câine care va împlini 16 ani peste patru luni, dacă va mai trăi până atunci. E bolnav, i-au paralizat lăbuţele din spate, noi îl ducem la medic, îi facem tratament, masaj, dar...
Dacă vrei să-l vezi, uite-l aici, după reţeta de ciuperci umplute!
http://www.lecturirecenzate.ro/2010/10/24/ciuperci-umplute/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 luni pentru moi inseamna un an pentru ei

| coco514 a răspuns:

Da un an uman este 7 ani la caini deci cainele tau are frumoasa varsta 119 ani cainesti si legat de cat ar putea trai nu pot spune exact dar e batran poate ai noroc si ajunge pana la 20 de ani umani adica 140 de ani cainesti

| SuzzSnaker a răspuns:

Pai depinde de rasa in primul rand