| Maxxie a întrebat:

Buna tuturor desi nu am mai postat de foarte mult timp o intrebare, revin cu una cam complicata dar merita sa primesc niste raspunsuri cat de cat bune.
De curand cam de vreo 4 saptamani m-am gandit sa imi cumpar un caine, dar ce caine sa imi cumpar? Mi-am luat un Dog Argentinian desi fondurile nu mi-au permis sa imi iau caine m-am gandit sa imi iau catea deoarece pot avea niste beneficii dupa ea.Are varsta de 7 luni si nu latra nu musca e foarte cuminte in cazul meu e prea cuminte.Adica totusi am incercat sa o dresez am invatat-o cateva comenzi cum ar fi: sezi, culcat, labuta, asteapta.Tin sa mentionez ca este foarte fricoasa adica se sperie de orice parca ar fi traumatizata, si in sfarsit ajung la subiect as vrea sa o dresez sa fie mai sigura pe ea mai indrazneata si sa o pot invata sa atace la comanda, adica nu pe oricine ca asa se trezeste ea, doar in cazul in care eu stiu imi fura cineva ceva din curte si il prind "Ja pe el Lora". Multumesc cine imi da un raspuns concret ii dau o fundita.
Apropo si sa nu imi dati raspunsuri din astea cu duo la dresaj si dastea.Acasa doar eu si cu ea.

Răspuns Câştigător
| RheeaG a răspuns:

Buna!
Scuze ca iti zic asa, dar nu ai abilitatea de a o dresa corect. Daca cu adevarat vrei tu sa o dresezi, cauta carti cu dresajul cainilor. Si nu uita, dupa ce ai prins smecheria, exerseaza cu ea, mai roaga pe cineva necunoscut de ea, sa fure ceva si tu sa o inveti sa sara pe el. Ori de cate ori va executa corect comanda, premiaz-o! Astfel ea va stii ca e corect ce face si va continua progresul in viitor. Bafta! Funda?!

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Ce dragut. Sa-ti iei caine ca sa ai beneficii dupa. Adica sa-ti faci canisa sau sa te transformi in samsar?
Apropo esti sigura ca nu ai luat-o cu 100 de euro de la samsar?

| Maxxie explică (pentru Kriss96):

Am luat-o de la maicata.

| Kriss96 a răspuns (pentru Maxxie):

Asa imi dau seama ce fel de om josnic estiwinking

| GeaLuana a răspuns:

Nu cred ca este o metoda buna cu, cartile de dresaj pentru ca fiecare caine gandeste in modul lui. De aceea ar cam trebui sa te uiti pe youtube la domnul Gabriel Cocu. El are acolo un tutorial cu un Ciobanesc German care chiar functioneaza.
Ai grija de catelusa, noroc :*