| Eftimie_Maria_1990 a întrebat:

Hiii! Am o catelusa caniche de 1 luna si 2 saptamani si mi-as dori sa o dresez sa isi faca treburile in curte,as vrea sa o invat sa "ceara" intr-un fel afara cand are nevoie,ca altfel,daca nu o invat,ai mei nu o primesc in casa,poate chiar o sa mi-o ia, sau o sa o dea.Eu am vrut sa am un caine doar al meu ca sa il dresez,sa il plimb,sa am grija de el,sa doarma cu mine, dar ai mei nu il primesc in casa pana nu invata sa faca in curte.Va rog sa ma ajutati,pentru ca nu vreau sa o pierd! Si as vrea sa stiu ce vaccinuri trebuie sa ii fac.I-am facut prima deparezitare, dar ea avand doar 1 kg,a trebuit sa ii dau un o jumatate dintr-un sfert de pastiluta, si mai trebuie sa ii mai dau cealalta jumatate din sfert duminica(02.06.2013).Si sa-mi sugerati si niste metode despre cum as putea sa o dresez sa dea labuta,sa faca ce-i zic (sezi,stai,rostogoleste-te,bate palma,sari,latra,taci),cum sa o invat ca nu are voie in strada(adica pe sosea),cum sa o invat canu e voie sa faca anumite lucruru,cum sa o invat sa mearga pas la pas cu mine. Apropo,era sa uit; i-am cumparat o lesa flexibila,dar zgarda de la ea,din lesa este mult prea mare,ar trebui sa ii cumpar eu o zgarda mai potrivita? Si,am voie sa ii cumpar pampers de bebelusi pana se invata sa isi faca nevoile,se poate intampla ceva,daca doarme cu pampersul in pat(adica poate sa se intample sa nu poata face treaba mare din cauza pampersului, sau ceva)? Va rog sa imi raspundeti neaparat! M-ati ajuta foarte mult cu cat mai multe sfaturi.Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ar trebui sa stii cam ce alimentatie ii trebuie puiului:
-doar hrana superpremium(acana,orijen,belcando),daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este cea mai proasta hrana pentru caini.
-e bine macar pana pe la 6 luni sa ii dai hrana superpremium,sa aiba un start bun,apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-pentru o crestere frumoasa e bine sa combini boabele pentru caini cu mancare gatita
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,

-cum ai putea combina boabele cu mancarea gatita: de ex la 2 luni un catel primeste cam 4 mese poti la 2 mese sa primeasca mancare gatita iar la celelalte 2 boabe sau 3 mese mancare gatita si 1 boabe sau invers,asta doar tu hotarasti(sa nu-i pui in mancarea gatita boabe, separat fiecare)

Vaccinurile ti le va spune vet-ul, dar ca sa stii si tu vaccinurile care trebuie sa e faca sunt:
- o lună şi jumătate - Nobivac Parvo C
- 2 luni - Nobivac DHP
- Nobivac Lepto
- 2 luni şi jumătate - Nobivac Parvo C
- 3 luni - Eurican L
- Eurican DHPPI2
- 3 luni - Rabisin
Pana la terminarea schemei de vaccinare nu ai voie sa scoti catelul afara,fiindca nu e imunizat pentru unele boli,de ex parvoviroza,este o boala mortala care e cea mai des intalnita si cu greu scapa un caine de aceasta boala,daca e depistata de la inceput cu un tratament bun(si scump) se poate trata,dar e greu,foarte putin catei pot scapa. Te sfatuiesc sa citesti pe net mai multe.

Un caine trebuie tot timpul sa poarte o zgarda,chiar daca sta in casa,afara sau daca o scoti la plimbare,pentru a se invata cu ea. Nu-i pune pampers,oricum cainele nu va dormi toata noaptea, se va mai trezi, va avea chef de joaca etc.
DRESAJ:

Reguli:
1. RABDARE!
2. De obicei dresajul este bine sa fie inceput de la varsta frageda(cam la 2 luni),mai ales la cainii de talie mare care pot pune probleme cand va creste(cane corso,ciobanescul malinois,shar-pei,rottweiler, amstaff etc), dar poate incepe si pe la 6 luni(labrador,golden retriever,bichon etc)

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(bruscat) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda nu ham). Cand face ce bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit,ferit de galagie,oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)

3. Inceput:
-un lucru nu-l lasa in pat,asa va sti care e ordinea in ierarhie(cainii,la fel ca lupii,traiesc in haite,fiecare haita avand un sef,de care restul va asculta),catelul trebuie sa stie ca este in ierarhie ultimul,primul fiind tu si restul familiei

-de fiecare data cand nu face ce nu are voie trebuie corectat(indiferent daca e pui sau adult),niciodata batut cu ziar, bat, lovit peste bot etc.

Multi au probleme cu puii care fac in casa de aceea va spun cum ati putea proceda:
-un pui va putea invata sa faca afara doar dupa 8 saptamani, cand sunt mai mici le este mai greu sa se abtina si mai scapa pe ici pe colo
-de obicei un caine isi face nevoile dupa ce a mancat(cam la 20min din cate imi aduc aminte) sau dupa ce a baut mai multa apa, atunci trebuie dus afara(daca nu a terminat schema de vaccinare, il duci la locul unde trebuie sa faca) si stat cam 30min in caz ca nu face imediat; daca nu a facut il scoti mai des pana face,iar cand face il lauzi
-nu-l certa niciodata daca nu l-ai prins in fapt,daca il prinzi cand face il certi si-l scoti afara
-cand cureti niciodata sa nu faci asta in prezenta lui,pana cureti il lasi intr-o alta camera sau afara(mizeria poti sa o cureti cu clor si apa, asa indepartezi cel mai bine mirosul, astfel incat nici cainelui nu o sa-i mai miroasa ca sa faca si a2a oara)

4. Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine,comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta

Primul lucru stimularea atentiei:
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa,mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin,dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia

Comanda SEZI:
-chemi catelul in fata ta si duci usor recompensa deasupra capului catelului, iar acesta va cadea usor in fund, in acest moment ii spui "sezi" si repeti de cateva ori
-o sedinta trebuie sa nu tina mai mult de 5-6 minute fiindca puiutii se plictisesc repede,dar puteti repeta asta de mai multe ori pe zi,pana va sti sa o execute perfect.

Comanda CULCAT:
-din pozitia sezi duci usor mana cu recompensa pe sol si tragi putin cate putin mana spre tine pana catelul va face comanda culcat,in tot timpul asta spui "culcat",dupa ce s-a asezat in pozitia culcat lasa recompensa din mana intre picioarele puiului,daca sta pe pozitie il alimentezi incontinuu,dupa ii dai comanda liber si incepi sa te joci cu el,repeti asta pana va invata comanda, de mai multe ori pe zi, timp de 5-6min

Comanda ASTEAPTA:
-de obicei aceasta comanda o folosesti daca ai iesit cu cainele la plimbare si intri intr-un magazin,il pui sa astepte cuminte afara, in pozitia culcat pana revi sau sa stea intr-o anumita comanda "sezi" sau "culcat"
-poti sa-l inveti aceasta comanda incepand cu comanda "culcat"
-il pui in pozitia culcat si ii spui asteapta, daca in 10-20sec nu se ridica il recompensezi, apoi il pui sa astepte cu 10sec mai mult si tot asa pana ajungi la 1-2 min
-urmatorul pas: cand a invatat sa astepte mai mult incepi sa te indeparteti un pas, 2 dar cu fata spre el repetandu-i de mai multe ori "asteapta", daca a facut cum trebuie il recompensezi si a2a oara mai maresti putin distanta,dupa maresti timpul de asteptare, pana cainele va face perfect comanda
-daca se intampla ca in momentul in care ii spui asteapta sa se ridice, il duci inapoi in locul unde trebuie sa stea si o iei de la capat.

Clipuri care te vor ajuta mai bine:
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vei gasi pe google si youtube foarte multe informatii si clipuri cum sa-ti dresezi cainele + ca ar trebui sa citesti mai multe pe net despre caini, din cate vad nu prea ai cunostinte.

Succes in cresterea ei si sa-ti traiasca!

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Daca ai nevoie de alte sfaturi sau ai intrebari poti sa-mi dai mesaj privat si iti voi raspunde cu mare placere.

| Eftimie_Maria_1990 explică (pentru RedNose):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns.Nu e vorba ca nu prea am cunostinte, si eu stiam unele lucruri pe care tu mi le-ai enumerat, dar voiam sa fiu sigura ca sunt asa cum le stiam si eu.Multumesc inca o data! happy

| RedNose a răspuns (pentru Eftimie_Maria_1990):

Ok. Cu placere! Imi face placere sa ii ajut pe cei care au nevoie de sfaturi legate de animale, fiindca ador animalele si din cauza asta m-am informat foarte mult.

| Eftimie_Maria_1990 explică (pentru RedNose):

Si eu le ador!

6 răspunsuri:
| Razor4free a răspuns:

Eu nu stiu cum am facut dar catelusa mea cand cere afara sau de mancare se ridica pe labutele din spate si incepe sa dea din labutele din fata de parca s-ar ruga laughing Dar ea da si din labute!

| Butnariu_Ana-Maria_1982 a răspuns:

Draga mea in primul rand vreau sa-ti sp ca daca vrei sa obti toate aste ce ai scris tu mai sus iti trebuie timp si rabdare.Nu le poti face pe toate dintr-o data plus de asta este mult prea mica pentru a receptiona comenzi. Hai sa o luam cu incetul vreau sa iti sp ca de regula catelusele invata mult mai greu sa faca afara decat masculi deci iti sp de pe acum ca pana la aproape 3 luni sa nu ai pretenti sa ceara afara cel mai bine e sa te duci la veterinar si exista un pempers special pentru catei dar sa nu te gandesti ca o sa-l pui ca la copil nu acesta emana un miros pe care numai catei il identifica si ei se duc si isi fac nevoile acolo dar fi atenta ca trebuie sa o obisnuiesti sa se duca acolo adica sa fi atenta cand e ea agitata si cauta loc sa faca undeva o iei repede si o pui pe acel pempers. cel mai important vaccin e cel pentru parvoviroza si primul dealtfel acesta se face dupa ce i-ai dat pastiluta de deparazitare apoi vaccinurile ti le prog medicul veterinar iar pana la faza cu dresajul mai e. cel mai bine e sa ii cumperi un ham pentru catei nu zgarda sa fie legata de gat dar e prea mica ca sa ii pui de acuma pe la 3-4 luni de regula daca esti cu ea la plimbare am si eu un caniche femela si acum mi-a facut 2 puiuti sper sa te fi ajutat cat de cat