| fllory a întrebat:

Buna tuturor!
Ieri am primit o pisicuta de cateva luni de la un om care nu prea le dadea atentie puilor. Stiti voi...om batran ocupat cu munca si cu hobby-urile lui care chiar daca iubeste animelele se multumeste doar sa le dea de mancare si cam atat. Oricum pisica e adorabila, e micuta si neajutorata si...partea cea mai aiurea e ca e foarte speriata. Cand a luat-o tati prima oara de la omul acela l-a zgariat si de atunci eu una nu am indraznit sa o mangai. Am pus-o in baie (pentru ca mi-e frica sa nu fuga daca o pun in curte) si i-am dat papa si lapte. Azi-noapte facea un scandal de numa si m-am dus la ea, pentru prima oara mi-a dat voie sa o mangai dar oricum ii era teama cand vedea ca ma apropii de ea.
Azi mami a luat-o in brate si a dus-o in camera. A stat cat a sta iar pe urma i-a dat drumul prin casa si directia urmatoare a fost spre usa care noroc ca era inchisa...
Ce as putea sa fac ca sa o mai calmez si sa ne accepte ca o noua familie?

5 răspunsuri:
| symy_1713 a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca daca pisicuta este inca pui mai ai sanse. Arata-i ca o iubesti, animalele simt acest lucru foarte tare! Mangai-o, vorbeste-i pe un ton calm, iubitor si petrece-ti mult timp cu ea. Cu timpul se va imblanzi si va capata incredere in tine. Dupa ce o sa se obisnuiasca cu tine o vei putea lua in brate fara sa considere ca o ataci. Mult succes si sa iti traiasca!

| KaterinaPetrova a răspuns:

In niciun caz sa o inchizi in baie. sa stai cu ea in pat sa o mangai sa vb cu ea pana se invata cu tine. sa ii dai sa manance dela tine din palma.

| ignore a răspuns:

Asa am si eu o pisicuta cam salbaticabig grin. da eu am luat-o in brate pana sa invatat si sta numai in brate. eu cred ca are chef mare de joaca ia o jucarie de plus si joaca cu ealaughingsau ceva o minge (pisica mea fuge dupa minge zici ca e cainelaughing]si vb cu ea numai cu pis pis dai mancare
las-o sa se plimbe prin casa pentru ca sa o cunoasca si sa se obisnuiasca.

| adytzyka a răspuns:

Ii trebuie timp sa se obisnuiasca.hai sati zic v.ssi eu am luat un pisicut acum 2 ani. avea cateva luni.cand l-am dus la mine acasa era speriat, nu manca. dupa cateva zile saa obisnuit cu casa si l-am lasat si pe afara, peste un an eu cu familia mea ne-am mutat si am luat si pe el desigur.cand am juns in noua casa s-a ascuns sub pat si nu a iesit aproape de loc.ii era frica chiar si de mine. dupa cateva zile sa obijunit si acolo venea in fiecare seara sa doarma cu mine. daca nu auzeam ca e la usa sarea pe clanta si deschidea usa si intr singur si daca nu eram in camera ma astpta in pat.deci concluzia este sa astepti sa se obisnuiasca pentru ca nu poate accepta lucrurile intr.o ata.vei vedea cca peste cateva ile se va obinjui cu tine si cu familia ta. piscutza ta e inca speriata.va intelege ca tu o iubsti si la fel va face si ea.eu si pisicutu meu sunt de nedesparit.eu am fost l munte anul trecut si nu a mai ramas nimeni acasa decat bunicul meu si pisicul a plecat dupa mine.can m-am intors si am vazut ca nu e pisicul imi venea sa mor. dupa o saptamana s-a intors si a rasit la mine in brate si am inceput sa plang.acum sunt in vacanta in ata tara si e acasa cu familia mea si mie tare dor de el.ai sa vezi ca si voi veti fi de nedespartit daca u il iubesti bine inteles.un animal daca vede ca u i iubsti si ai grija de el te joci u el si asa el isi va da seama cl iubsti.asteapta cateva zile dar in aceste zile ar fi bine daca i incerca sa te aproapii de el.succes

| RaInBoW_6912 a răspuns:

Pai ai putea sa stai mai mult cu ea si sai acorzi multa dragoste din partea ta ca fuge doarece ea simte ca tie frica sa-o atingi.ia-o in brate mangaio joacate ca ea dreseazo sa nu plece de acasa ca uneori pisicile fug fa sa fie ca cea mai buna prietena a ta asa am facut si eu cu cainele meu.Am stat mult cu el l-am mangaiat l-am loat in brate l-am hranit siacum cand il strig vine la mine si ma urmareste peste tot. Sper ca te-am ajutat big grin fundita?