| Domyno a întrebat:

Buna tuturor!
Intrebare: Ati cumparat vreodata ceva de pe eBay.com?
Tocmai vorbeam azi cu un prieten, ca si-a cumparat niste carcase foarte misto pentru telefonul lui de pe acest site, si alte chestii si mi-a zis ca e de incredere site-ul!
Si aveti vreo idee cam cat ar costa taxele postale?

Răspuns Câştigător
| Carlaaa a răspuns:

In primul rand, ca sa poti cumpara ceva de pe ebay, trebuie sa fii inregistrat. Inregistrarea o faci fie printr-un numar de credit/debit card sau prin posta, adica, dupa ce iti dai datele personale+adresa, ei iti trimit o scrisoare cu un cod de activare, este de fapt, o modalitate de a verifica daca adresa si datele tale sunt cele specificate.

Odata inregistrat, poti sa te apuci de cumparat. Urmareste intotdeauna feedback-ul lasat de alti cumparatori, s-ar putea sa observi ca un anumit vanzator e neserios, at least to say.

Conditiile de plata sunt specificate de fiecare vanzator. Unii accepta plata prin paypal, altii prin Bidpay, altii prin Western Union in numerar, transfer bancar, credit/debit cards.

Apropo de trimisul produselor, din SUA de exemplu, e sarcina vanzatorului sa iti spuna ce optiuni (costuri) ai. USPS din SUA in general (f rapid, vreo 5-7 zile lucratoare, 28$).

In legatura cu vama, din experienta personala stiu ca produsele sub 45 EUR sunt scutite de vama. Daca sunt electronice si costa > 45 EUR, ai de platit ca taxa vamala, TVA-ul. In cazul produselor auto, 19+30= 39%! daca > 45 EUR.

2 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

De obicei scrie pe paginile de pe care vrei sa comanzi. Atentie la valoarea coletului. Daca e peste 200euro platesti vama, daca e sub, nu platesti nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu intraba-l pe el daaaa