| Mimi26567 a întrebat:

Bună! Un câine adult trebuie să facă aceleași vaccinuri ca și puii? Am adoptat un câine adult și nu știu exact ce vaccinuri trebuie să facă.

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Raspunsul este NU.
Puii de caine au o schema mai complexa formata din 4 vaccinuri. La adulti se face doar 1 vaccin pe an si anume polivalentul cu antirabic (DHPPI-LR), asta daca a mai fost vaccinat in urma cu maximum 1 an. Daca nu, ii vei face 2 vaccinuri, un polivalent cu antirabic si dupa 14 zile un polivalent simplu (ulterior din an in an doar polivalentul cu antirabic).
Deci sa sintetizez:
- daca a mai fost vaccinat in urma: ii faci 1 singur vaccin DHPPI-LR;
- daca nu a mai fost vaccinat in urma: ii faci 1 vaccin DHPPI-LR si la 14 zile 1 vaccin DHPPI-L.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/......domiciliu/

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Medicul veterinar te va lamuri ce si cum trebuie, in functie de bugetul tau si de prioritati.

| Simpatic a răspuns:

Eu unul nu stiu dar poti intreba la orice cabinet veterinar.
In final tot acolo ai sa faci cainelui acele vaccinuri.

| anca422224567899 a răspuns:

Ai putea sa mergi la un cabinet veterinar și sigur îți va spune ce vaccinuri ar trebui să facă și alte deparazitări și chestii!