| AdeTeUraste a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Am pun perus. Am avut 2 dar femela a fugit si a ramas masculul. Dupa 3-4 saptamani adica acum ciripeste mai incet. Oare plange dupa femela. Ce zieti? Nu are nici ceva sa se joace, l-am pus pe balcon. Mai vede si el niste pasari. Dar, nu are cu cine sa se joace. O sa ii iau o femela, dar cealalta a fugit probabil din cauza lui ca tot ciocul ei era crapat aproape. Va rog ajutati-ma ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
1)şi mie mi s-a întâmplat acelaşi lucru şi da, trebuie să îi iei o femelă.(la fel o să fac şi eu în scurt timp)pentru că el va fi mai deprimat deoarece este singur. dacă are o parteneră lângă el are cu cine să "discute", cu cine să se joace, iar tu nu va trebui să te mai duci din 5 in 5 minute la colivia lui şi să vorbeşti cu el, să te joci cu el.dar nu ar fi exclus să faci asta măcar odată pe zi.
2)aşa cum a spus şi Elena, ar trebui mai întâi să consulţi un medic veterinar, pentru a nu fi rănită şi următoarea peruşică.
3)cred că este normal să ciripească mai încet.pentru că şi papagalul meu face exact la fel.acum nu are pe cine să mai "impresioneze"cu "baladele"lui laughing.nu te îngrijora în privinţa asta.
Succes!

2 răspunsuri:
| LordeTil a răspuns:

Sa ii mai ei o femela dar inainte de asta sa duci masculul da veterinar sa ii faca cv sa nu mai loveasca femelele

| AdeTeUraste explică:

SA ii mai iau o femela?