| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Buna, vineri am gasit 2 catelusi beagle abandonati pe calea ferata impreuna cu mamica lor, i-am adus acasa i-am spalat, i-am hranit si as vrea sa stiu ce vaccinuri trebuie sa le fac, cel pentru parvoviroza care e si primul l-am cumparat azi, mama lor are cam varsta de 3 ani iar ei in jur de 3 saptamani. Abia au deschis ochisorii, pe mama lor am deparazitat-o deja intern si extern iar vaccinurile urmeaza sa i le fac. Deci ce vaccinuri trebuie facute si la cat timp?

Răspuns Câştigător
| Blecky a răspuns:

6 săptămâni – vaccin monovalent P (parvoviroza)
8 săptămâni – vaccin bivalent DP( parvoviroza, jigodie)
10 săptămâni – vaccin trivalent DHP ( jigodie, hepatită infecţioasă, parvoviroza) +L ( leptospiroză)
12 săptămâni – vaccin polivalent DHPPi (jigodie, hepatită infecţioasă, parvoviroza, parainfluenta) + RL (antirabic, leptospiroză)
Vaccinarea antirabică este obligatorie, se poate face începând cu vârsta de 3 luni pentru ca, ulterior, să se repete anual.

1 răspuns:
| wpAbby a răspuns:

Felicitari pentru gest! Mai rar asa ceva.Deja ti-a rapsuns cineva, nu mai are rost sa repet.