| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna voi ce parere aveti despre papagali [perusi] ati avut? imi plac foarte mult animalele in special cateii dar trebuie sa am timp de ei doar imi place sa ma joc cu ei si sa ii hranesc dar am zis mai bine nu m-am gandit as vrea un papagal[perus] dar nu as vrea pereche am auzit ca daca este singur se imbolnaveste oare asa este? desigur o papagalita as vrea

Răspuns Câştigător
| alexa_4912 a răspuns:

Buna, Adelyyy!

Eu am o pereche.

Am auzit ca daca ai un singur mascul, trebuie sa-i acorzi multa atentie, iar daca e femela, poate sa moara fiindca e singura.

Eu te sfatuiesc sa iei o pereche! Plus ca, daca iei pereche, isi tin companie unul altuia, asa ca nu se plictisesc daca lipsesti cel mult o zi!

alexa

56 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se imbolnaveste daca nu ar epapagalita devine suparat si nu prea face nimica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebui sa ai pereche.pentru o sa sa simta cam singuratic doar el sau ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Adelyyy ar trebui sa nu te ingrijorezi de fapt nu e chiar asa rau am un mascul (la inceput a avut o femela dar a murit...crying)acum e singur si e un nebun se joaca mereu i-am luat o oglinda pentru ca e foarte important sa ii iei o oglinda daca e singur si niste jucarii cu care sa se joace daca iei unu sa vezi ce rasfatat o sa fie si in plus e mult mai usor de dresat.MULT NOROC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am avut perusi, dar as vrea.am cautat multe despre ei.eu nu cred ca se imbolnaveste deoarece bunicul meu are un perus de 6 ani si nu s-a imbolnavit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. sper ca pana acum ti-ai luat papagal, dar nu decat o femela ci o pereche caci perusii sunt foarte sensibili si sufera dupa un companion. de il iei singur un timp va sta linistit, apoi isi va cauta de joaca dar cand vine sezonul imperecherii incepe sa isi smulga penele si la un momentdat ar putea sfarsii tragic, sugrumandu-se singur. eu sunt crescator de pasari exotice si in 10 ani am vazut foarte multe cazuri dinacestea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o pereche si te sfatuiesc sa-ti iei si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adelly si eu am perus (fata) SI O CHEAMA cici sa iubesti an continuare perusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma papagali perusi ce trebuie sa le fac azi mi am luat nu amai avut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adelyy, nu mor si nu se imbolnavesc! Iti recomand o fetita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Addelly eu iti recomand perusi dar mai bine sa iei de la un crescator deoarece cei de la crescatori sunt mai apropiati de oameni si eu am 2 perusi unul din petshop si unul de la crescator, cel din petshop se imbolnaveste foarte repede si nu e invatat cu oamenii si nu se v-a imprieteni de tine decat cu multaaaaaaaaaaaaaaa rabdare, cel de la crescator nu se imbolnaveste decat foarteeeeeeeeee rar si cand vb cu el ciripeste si se imprieteneste mai repede cu tine, nu nu are nimic daca ai unul singur, daca ai unul singur iti v-a acorda atentie numai celor din familia ta si se v-a adapta mai usor iar daca ai 2 nu iti mai acorda atentie si va vorbi cu partenerul sau de colivie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se imbolnaveste daca nu are pe ceva pot sa ii pui o oglinga in cusca si el va crede ca are acolo pe cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, in total am avut, 4. Din pacate primul ( baiat : Paco) mi-a murit, l-am luat bolnavior. Al 3, o fetita ( PIKI ) mi-a murit sambata seara, a facut infart. Acum i-am luat baiatului o fetita si o cheama Coca. Pe baiat il cheama Riki.
Cand imi aduc aminte de Paco si de Piki incep sa plang...Imi este foarte dor de ei.
Te pup, si Coca Cu Riki te pupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt monica am 8 ani si am un mascul il ceama coco are 2 luni ar putea sa moara daca e singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si mie imi plac am chiar doi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna daca doresti o papagalita trebuie sa o rasfeti cum poti tu mai bine, fiindca daca nu e fericita se va simti in singuratate si va muricrying. Dar nu rezista asa mult timp. Daca vrei sa faci un lucru bun ascultama si i-ati un mascul sau daca nu o pereche. Iar daca vrei sa te bage in seama amandoi ( in caz ca iti iei pereche ) trebuie sa l-e dai multe jucarii, sa vorbesti cu ei, sa l-e dai muzica (fiindca papagalilor le place foarte mult), iar in acest timp sa te joci cu ei. (Dca vrei sa incepa sa vorbeasca trebuie sa vorbesti cu ei acelasi lucru mereu timp de un an, iar dupa aceea daca vor intelege te vor imita si vor spune si ei acelasi lucru [dar trebuie sa fie adulti]. Pup Addelly, Deea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ma numesc elena si am 10 ani am avut 6 papagali cand eram mai mica dar din pacate mai am doar unul am avut 3 fetite si 3 masculi si mai am doar un mascul. sunt hotarata sa mai imi cumpar inca unul macar pentru (Paco) il cheama. ce credeti pana ii cumpar o femela credeti ca se poate imbolnavi dar are o oglinda cu leagan in colovie si ma joc si vb cu el mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a murit papagalul si as vrea sa te intreb sa imi iau 2 sau 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sa nu iei papagalita ca ea moare de singuratate ea un baietel si nu o sa pateasca nimic eu am avut un baietel 9 ani mi-a trait singurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa stii ca tii se poate imbolnavii dar ai si avantaje.
poti sa o inveti cand e singura.sa vorbeasca astfel su o sa se ia dupa nimeni numai dupa tine...(vorbele)

nu o sa mai ai atata dezordinede adunat, nu o sa mai manance atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine iti iei papagal dar sa fie baiat daca este fata se imbolnavestewinking

| lote00 a răspuns:

Nu se imbolnaveste daca este singur. Trebuie insa sa ai grija ca dieta sa se bazeze pe un meniu cat mai variat, pe langa hrana uscata ii poti da fructe proaspete, verdeturi, paine, morcov ras. De asemenea nu trebuie sa-i lipseasca din colivie osul de sepie, iar apa trebuie schimbata zilnic. Eu am o papagalita de 11 ani. Te-as sfatui sa-ti cumperi un mascul, femelele sunt cam... ursuze.

| RestricT a răspuns:

Ii dau dreptate alexei, daca este mascul trebuie sa ii acorzi multa atentie. happy Perusii sunt foarte draguti, si colorati, iti vine sa ii mananci. Am un perus mascul, si e foarte jucaus.

| crissmy a răspuns:

Am avut o pereche, dar i-am dat -. - si acum mai imi iau o pereche de perusi. Eu zic ca mai bine iti iei pereche deoarece daca nu a timp sa te joci cu ei se joaca ei

| LoVe_3491 a răspuns:

Eu am avut papagali perusi.Am avut pereche. Cocutza si Coco. Dar baiatul a murit si fata dupa cateva zile a murit si ea de singuratate.

| BYAstar2 a răspuns:

Am si eu 2 perusi.e adevarat ca papagalita este mai rea...cu mine :-(dar cu baiatul este ft blanda. daca vrei sa-ti iei ia-ti mai bine doi... daca nu ia-ti baiat ca este mult mai jucaus si mai bland.al meu danseaza

| miruna_5877 a răspuns:

Papagalii perusi sunt foarte frumosi.Eu am unul de 4 luni.CU multa rabdare l-am invatat sa stea pe degetul meu. Unul costa 25 lei sau 50 lei.Hrana este de preparat de casa.Ar fi bine sa ii cumperi picaturi. Le pui in apa. 2 picaturi.Contin foarte multe vitamine:E, B, C, F, G si A.Iti recomand un mascul deoarece se apropie repede de stapan.Iti urez succes!

| fizion a răspuns:

Nu daca sint singuri nu se imbolnavesc de ex. papaglul meu Harris e singur si nu-i este nimic dar te sfatuiesc sa-i cumperi o papagala daca nu l-ai cumparat ca sa vorbeasca si mai apoi poate o s ai si nepotzi de la ei happy happy happy