| AlexAttac a întrebat:

Vreau sa imi iau o pereche de perusi, dar nu stiu sigur cat costa, il vreau din petshop (de preferat Ploiesti), dar am vazut ca unii oameni spun ca este cam 30 lei/perusul, dar unii spun ca 60-70, chiar si 120 lei/ perusul...
Daca aveti perusi din petshop, sau cunoasteti pe cineva care are, cam cat costa o pereche sau doar unul?
Si daca nu iau pereche unui mascul, am inteles ca are nevoie de multa atentie, iar eu sunt la scoala 7 ore pe zi, si ma intreb daca va resita singur atata timp (desigur ca ii pun oglinzi sau papagali falsi), dar nu cred ca o sa ii fie bine.
Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna.In primul rand, preturile variaza, in Constanta un perus ajunge de la 25 de lei la maxim 50 de lei. Daca iei un pui, momentan nu va avea nevoie de pereche, insa ar fi recomandat sa ii pui multe sortimente de suplimente alimentare si jucarii astfel incat sa nu se plictiseasca.Vezi daca ii este bine asa, daca nu, ii poti cumpara si o femel.

| kitykity a răspuns:

Pot sa-ti spun din propria experienta fiindca si eu am doi perusi, o fata si un baiat, care se iubesc foarte mult.Eu ti-as recomanda sa iei doi perusi pentru ca unul se va simti singur si poate sa moara de tristete si suparare. Daca iei doi, amandoi nu se vor plictisi si vor fi mai fericiti. Sa le iei jucarii, o colivie incapatoare. Apropo un perus costa intre 30lei-50 lei, dar de obicei de 30 lei si 40 lei gasesti, cei de 50 lei poate au un penaj mai rar, sau vrea crescatorul sa ia mai mult pe ei.

| danielaaabăăă a răspuns:

50 lei/perusul. rezista si singur daca ii pui oglinda