| spyke321 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre rasa Pomeranian?
Cele mai bune fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoricul :
Pomeranian Cateii de rasa Pomeranian fac parte din familia Spitz, sunt numiti dupa regiunea Pomerania a Germaniei de Est Istorice, ce azi face parte din teritoriul Poloniei de Nord si a Germaniei de Est. Sunt clasati ca si caini jucarie datorita taliei miniaturale, cu toate acestea au o inima mare, o personalitate puternica si multa inteligenta.
Regina Victoria a detinut un Pomeranian în special întreprinderile mici şi, în consecinţă varietate mai mici a devenit universal popular. În timpul vieţii reginei Victoria singur, dimensiunea rasa a scăzut cu 50%. În general, Pomeranian este un caine robust, sanatos. problemă de sănătate cea mai frecventă este Luxating tipsie. Colapsul traheal pot fi, de asemenea, o problemă. Mai rar, o rasa care poate suferi de o afecţiune a pielii limbajul cotidian cunoscut sub numele de "boala de piele neagră", sau alopecie ex. Aceasta este o boală genetică care cauzează pielea câinelui la rândul său, negru şi pierde toate sau cele mai multe dintre păr sale. Rasa este în prezent unul dintre primele 15 cele mai populare în Statele Unite ale Americii, şi moda actuală pentru câini de talie mică a crescut popularitatea lor la nivel mondial.
Despre Pomeranian :
Stiai ca cel mai dragut catel din lume, BOO, este un Pomeranian? Daca vrei detalii despre Boo, intra pe adresa lui de facebook :

http://www.facebook.com/Boo

E pe bune, ai si cateva filmulete acolo;)

Pomeranianul este o rasa canina usor de dresat si foarte jucausa. Fiind de talie mica, este usor de intretinut si este un catel foarte potrivit pentru apartament.

Acum ca ti-am dat cateva informatii, uite parerea mea :
Pomeranian este o rasa super-drgalasa si potrivita pentru companie, dar si pentru paza. Te cucereste cu acel ceva simpatic pe care il are, si cred ca oricine s-ar simti norocos cu un asemenea catel ( ma refer la iubitorii de animale ). Acum, nu stiu ce parere ai tu, fiecare avem puncte de vedere si opinii diferite, dar eu cred ca Pomeranianul ar trebui clasat in top 3 cei mai draguti catei din lume :X Dar am o intrebare : Vrei cumva sa-ti iei un Pomeranian? Eu mi-as dori dar nu am posibilitatea momentan.

Sper ca informatiile mele au fost lamuritoare, concrete si ti-au fost de folos!;)

1 răspuns:
| darielle a răspuns:

Este o rasa de caini de tip Spitz, numit pentru regiunea Pomerania din Europa Centrală (astăzi parte din Germania de Est şi în nordul Poloniei). Clasate ca o rasă de câine jucărie din cauza dimensiunii sale mici, Pomeranian se trage din cainii de talie mare de tip Spitz, în special germană Spitz. Aceasta a fost stabilit de către Federaţia Internaţională Cynologique să facă parte din rasa Spitz german, şi în multe ţări, ele sunt cunoscute ca Zwergspitz (Dwarf Spitz).
Rasa a fost facut popular de o serie de proprietari regal din secolul 17. Regina Victoria a detinut un Pomeranian în special întreprinderile mici şi, în consecinţă varietate mai mici a devenit universal popular. În timpul vieţii reginei Victoria singur, dimensiunea rasa a scăzut cu 50%. În general, Pomeranian este un caine robust, sanatos. problemă de sănătate cea mai frecventă este Luxating tipsie. Colapsul traheal pot fi, de asemenea, o problemă. Mai rar, o rasa care poate suferi de o afecţiune a pielii limbajul cotidian cunoscut sub numele de "boala de piele neagră", sau alopecie ex. Aceasta este o boală genetică care cauzează pielea câinelui la rândul său, negru şi pierde toate sau cele mai multe dintre păr sale [1]. Rasa este în prezent unul dintre primele 15 cele mai populare în Statele Unite ale Americii, şi moda actuală pentru câini de talie mică a crescut popularitatea lor la nivel mondial.