| Mimi26567 a întrebat:

Bună! Vreau o pisică/motan. Nu știu exact care este diferența (dpdv al creșterii și îngrijirii) dintre un motan și o pisică. Ce mă sfătuiți?
Ps: Vreau o pisica/motan de stradă.

Răspuns Câştigător
| Xox0 a răspuns:

In primul rand vreau sa te felicit ca vrei sa adopti o pisica de pe strada.
Daca esti fata, ia-ti motan. Din cate stiu, pisicile trag la barbati. Si cum ti s-a spus mai sus: castreaza-l, deparaziteaza-l, ia-i litiera si nisip etc. Alt lucru pe care ar trebui sa-l stii este ca trebuie sa dedici cateva ore animalului pe zi, asta daca stai la apartament sau daca vrei sa-l tii in casa. E o vietate pana la urma si are nevoile lui. Ca sa doarma noaptea, cu cateva ore inainte sa te culci, joaca-te cu el sa il obosesti.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă le castrezi nu e nicio diferență. Eu am impresia că motanii castrați sunt mai afectuosi.

| anonimg a răspuns:

Animalele trebuie să stea la casă, la curte, și doar în curte. Doar oamenii trebuie să stea în casă.
Pe de altă parte un animal este ca un copil, are aceleași nevoi, nu poate să spună de ce plânge, și trebuie tratat ca atare -ca și un copil, 24h din 24. Responsabilitatea este mare, și nimeni nu trebuie să-și i-a singur responsabilitatea aceasta.

| gabicoo a răspuns:

O babă găsește lampa lui Aladin, o freacă, iese duhul și îi spune că are trei dorințe de îndeplinit. Baba îi cere să-i transforme căsuța într-o vilă luxoasă, pe ea să o facă din nou tânără și frumoasă, iar pe Costel - motanul ei - să-l transforme într-un tânăr chipeș.
Duhul pocnește din degete și toate cele trei dorințe se îndeplinesc, apoi își ia lampa și pleacă.

După câteva minute prinde glas Costel și zice:
- Sper că îți pare rău, că acum trei ani, m-ai castrat! Proasta dracului! Sau ai uitat?

Deci ai grijă ce-ți dorești.
winking

| nukeyly a răspuns:

O pisică intra in calduri si are TOANE comportamentale

un motan incepe sa-si marcheze teritoriul cu fluide interne concentrate, usor nepotrivite pentru un palat de marmura, steril UVC, si roboti aspirator wi fi cu 8 majordomi.

Aici apare veterinarul cu abonament care isi face treaba, sa ai card Visa Platinum Business pregatit sa fie "agresat".

Dar mai este si variana PET-ROCK. $29.99
https://en.wikipedia.org/wiki/Pet_Rock

| Zxcv6 a răspuns:

Pisica e mai bine decât motan