| lavyniutza a întrebat:

Vreau sa adopt un pui de catel, dar, nu sunt destul de informata in privinta vaccinurilor. Adica, nu stiu ce vaccinuri sa ii fac, la ce varsta, cate, la cat timp, cat costa fiecare. Va rog sa ma ajutati! Astept cat mai multe raspunsuri!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Prima data trebuie sa ii faci deparazitarea interna ( contra viermisorilor intestinali), care consta intr-o pastiluta daca in functie de greutatea cainelui, apoi in primele 48 de ore trebuie sa ii verifici excrementele daca contin viermisori, daca contini, te duci din nou la veterinar pentru a ii mai da inca o pastiluta, daca nu contin dupa 4-5 zile de cand i-ai dat pastiluata, poti sa te duci sa ii faci primul set de vaccinuri. Fara deparazitarea interna, nu o sa iti vaccineze cainele.
Primul vaccin se face la 6 saptamani, pana atunci puiutul este protejat de anticorpi de la laptele matern. Primul vaccin este impotriva parvovirozei si a jigodiei. Dupa 2 saptamani de la primul set de vaccin ( cainele nu are voie sa iese afara, cand imunitatea nu este formata, si poate lua boli chiar daca este vaccinat, plus ca poate racii, si ca sa scape de raceala, are nevoie de antibiotic, antibiotic care anuleaza efectul vaccinului, de aceea cainele nu are voie nici sa faca baie in perioada cand inca are de facut vaccinurile, baia se face dupa 2 saptamani de la ultimul vaccin facut din schema, si doar cu sampon special pentru caini, si doar maxim o data la 2 saptamani), se repedeta inca o data primul vaccin, apoi dupa 2 saptamani se face vaccinul polivalent, DHPPiL, apoi din nou dupa 2 saptamani se repeta vaccinul polivalent si se imunizează pentru rabie ( antirabicul se face doar daca se face si microciparea, si antirabicul este obligatotiu, la fel ca si microciparea, microciparea costa cam 70-150 de lei in functie de cabinetul veterinar).
Perioada dintre vaccinuri difera in functie de veterinar si de puiut, se pot face toate vaccinurile dupa primul vaccin, acum depinde de veterinar.
Vaccinurile costa cam 150 de lei.

| Kriss96 a răspuns:

Vaccinurile se fac la veterinar unde omul ala care a facut si el o facultate stie cum si ce asa ca poti sa-l intrebi pe el. Un veterinar intotdeuna iti explica ce ii face si ce mai are nevoie, peste cat timp sa vi deci asta nu e o problema.
Vaccinurile se incep la 6 saptamani. Nu mai devreme si se termina la 3 luni (daca incepi la 6 saptmani) cu cel antirabic care e obligatoriu prin lege si si care apoi se face anual pana la moartea cainelui. Pana la 3 luni o sa te tot duci din 2 in 2 saptamani la vaccin. Nu uita de deparazitari care se incep la 4-5 saptamani.
Costul depinde. Poate sa fie si aproape 100 de lei un vaccinș. Depinde unde il faci si ce vaccin e.
Iar exprimarea ta e total gresita cand zici ''nu stiu ce vaccinuri sa ii fac''. I le faci tu? Normal ca le face veterinarul. Cand ai o nelamurire el e prietenul tau cel mai bun, nu TPU. Trebuie sa ai o relatie foarte buna cu cel care iti trateaza cainele pentru ca o sa tot fiti in contact.

| lili2120 a răspuns:

Hei!
Când adopti cainele, trebuie sa mergi la veterinar. Prima data ii va face carnet, apoi ii va face primul vaccin, dupa care iti va spune dupa cat timp sa revi pentru urmatorul vaccin. Eu asa am procedat. Cât despre pret, variaza în functie de cabinet și de oras. Sper ca te-am ajutat!