| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau un hamster si as vrea sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu aceste animale si sa imi povestiti experienta voastra cu ele!
Le pot pune rumegus din ala care ramane dupa ce tai lemne?

Răspuns Câştigător
| QuoVadisss a răspuns:

Buna! Am avut 3 hamsteri jucausi si dragalasi. Sigur ca le poti pune rumegus, cei de la magazinele de animale folosesc acelasi lucru. Eu le-am cumparat diverse rotite pe care se dadeau toata ziua. Te sfatuiesc sa nu il ti in camera cu tine noaptea pentru ca acesti mici dracusori (soricei) au multa energie in ei si s-ar invarti pe rotita toata ziua, eventual o scoti noaptea din cusca. Eu le-am pus si o cutiuta din lemn in care se bagau si dormeau acolo.

6 răspunsuri:
| anonimxenotome a răspuns (pentru QuoVadisss):

Insa le pot pune rumegus ce este la tara, adica nu din acel cumparat? Si este adevarat ca trebuie sa ii pun doar o lingura de mancare pe zi? Sunt foarte entuziasmata si nu vreau sa gresesc cu ceva pentru a se imbolnavi.

| QuoVadisss a răspuns (pentru anonimxenotome):

Da, numai sa ai grija sa nu fie si aschii prin el, sa il alegi inainte de a-l pune hamsterului. Este suficienta o lingurita de mancare pe zi, poti suplimenta cu fructe sau legume. Eu le dadeam cate o feliuta de mar, morcov...

| anonimxenotome a răspuns (pentru QuoVadisss):

Si este adevarat ca hamsterii cumparati din petshop sunt bolnavi? Adica nu am de unde sa cumpar decat de acolo.

| QuoVadisss a răspuns (pentru anonimxenotome):

Eu tot din petshop i-am cumparat si nu am avut probleme cu ei, trebuie sa alegi un hamster vesel si energic. Sunt unii care stau mai retrasi si este posibil sa fie bolnaviori sau batuti de ceilalti hamsteri.

| anonimxenotome a răspuns (pentru QuoVadisss):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!?

| QuoVadisss a răspuns (pentru anonimxenotome):

Cu multa placere!