| Stroe_Andreea-Nicoleta_2000 a întrebat:

Bună!

Vreau sa stiu cat mai multe despre bichoni (maltese). O sa imi iau unul incurand, un pui si as vrea sa stiu cum ar trebui sa il cresc.

Nu vreau site-uri, sau ceva ce pot gasi si eu pe internet.

Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie scos afara la prima ora de dimineata, daca stai la curte si e prea dimineata, ii dai drumu in curte.
Daca nu iesi cu el in parc, la alti catei.
Pe la 7-8, cand se trezeste el.
Pe urma vine acasa, ii dai sa manance, daca e cald, iei apa cu tine, sunt sticle speciale de apa, pentru catei.
La 11 12 il mai scoti o data la o tura prin parc, iar vine iar mananca, bea apa, Daca ii dai sa manance iar, da-i pe la un 3-4 asa, sau chiar si 5, si il mai scoti la 8-9 seara sau mai devreme. Nu-mi mai dai de mancare cand vine seara acasa. Doar apa.
Parul cainelui, e ca si cel de om, la bichon, Adica nu creaza alergii ca alti caini.
O sa trebuiasca sa il tunzi regulat, mai ales vara. Daca sta el, e bine, poti sa il tunzi si tu acasa, doar ca iti trebuie masina speciala de tuns pentru catei, aia normala nu face fata si ramai cu cainele tuns pe jumatelaughing
Pe timp de iarna poti sa-i mai lasi blana, dar o sa fie mai greu de curatat dupa ce vii cu el din parc, plin de noroi, ca trebuie sa-l bagi direct in cada.
De mancat, iti sugerez sa-i dai sa manance ce mananci si tu, nu prostii din comert, conserve pe care tu nu le-ai manca, si care put a hoit.
Conservele alea, sunt facute din salamuri si mezeluri, pui, si alte animale, expirate.
Si nu vrei sa stii cum miros cand vine protanu o data pe luna sa ia expiraciunile de la metro sau stiu eu ce magazin, si le ia si le face mancare de caini.
Le fierb le dracii sa le ia, ce le face.
daca tu mananci ciorba, ii dai si lui, daca ai tocana, ii dai si lui, daca iti faci un sandwich, ii faci si lui, cu mezelurile mai subtire un pic.
SI cam asta e, Important e sa il scoti afara mereu, ca sa se obisnuiasca sa nu mai faca in casa.
Daca nu il scoti des, se va pisa si va face caca in casa.
A, si le place sa alerge dupa minge si sa o aduca inapoi fata de alti caini, care nu-ti mai da mingea inapoi, ba mai mult, fura si mingiile altor caini de prin parc.
Dar la bichon nu e cazul.

1 răspuns:
| Uvox a răspuns:

Alimentația este importanta.
Sunt predispuși la afecțiuni cardiace după 8 ani.
În rest ce pot spune, fiecare cu personalitatea lui. Ma refer si la stăpâni. happy
Cred ca internetul este o sursa mai bună de informații daca exista si putin discernământ.
Sa va bucurați de el si el de voi!