Întrebare recomandată | Bogdan8102 a întrebat:

Buna ziua!

Acum 3 zile am luat din oras un porumbel pe care l-am tinut in garaj intr-un loc amenajat pentru el. I-am hranit, i-a fost bine, a fost totul in regula pana astazi cand am vrut sa il pun jos ca sa mearga liber prin garaj iar cand am vrut sa deschid usa ca sa ma duc afara el a zburat in aer si s-a si speriat de pisica mea care era in curte (pisica nu facea nimic decat sa se uite la porumbel). Credeti ca porumbelul se va intoarce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vina pisicii si nu s-a pseriat de pisica. Pasarea e regina cerului. Orice pasare este iubitoare de libertate. Vorba aia, libera ca pasarea cerului. porumbel sau papagal, toate tind spre libertate. Porumbelul tau a vazut usa deschisa, cerul si toata libertatea de afara si de aceea a zburat. Imi pare rau dar nu mai vine inapoi.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum adică ai luat din oraş un porumbel? Era bolnav şi ai vrut să-l îngrijeşti, până îşi revine? Dacă nu, foarte rău ai făcut. Cu ce ţi-a greşit, de l-ai luat prizonier? Ţi-ar fi plăcut să fii în locul lui?
În orice caz, mă bucur că a scăpat şi a avut putere să zboară. Acum e în lumea lui, cu toată libertatea, pe care cerul i-o oferă.

Cât despre întrebarea ta, tu te-ai mai întoarce la închisoare, la gardienii tăi, dacă ai reuşi să evadezi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Slabe sperante sa se intoarca la tine. Iti sugerez sa-l cauti la cel care ti l-a vandut deoarece porumbeii se intorc mereu la locul unde au iesit din ou. Succes!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

L-ai tinut prea mult timp la intuneric si era normal sa fie derutat. In plus, pisica mereu vineaza pasari. Chiar daca a stat linistita in prezenta ta, instinctul e de vinator. Iar instinctul porumbelului, il face sa se pazeasca. Nu se stie ce va face porumbelul.