| robert1409 a întrebat:

Acum o zi am observat ca pisica mea nu mai misca coada deloc iar cand i-am pus mana pe coada a inceput sa miorlăe si cred ca i-a curs sange (putin). Credeti ca e rupta? Cand sare de pe scaun sare cu fundul intr-o parte.Presupun ca o are rupta...Trebuie operata? Sau daca o are rupta si nu o oprez ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| BuffaloSoldier a răspuns:

Buna! Cel mai probabil are o leziune
Du-o la medicul veterinar!
In cazul in care coada este paralizata de la cap si nu exista nici o sansa sa isi mai recapete sensibilitatea si viabilitatea ea va fi amputata pentru a preintampina infeciile sau chiar necroza. Daupa amputare, pisica va ramane cu un ciot mai lung sau mai scurt. In timp se va obisnui si fara ea
-Sper sa nu fie nimic grav si sa se vindece de la sine. Sper sa se faca bine! Intre timp du-o repede la veterinar!

| robert1409 explică (pentru BuffaloSoldier):

Multumesc de raspuns! O sa o duc maine la medic. Pisica pare sa fie muscat.Iar in partea in care are putin sange este umflat.

3 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Pana nu o vede un veterinar nu iti pot spune sigur daca e sau nu rupta.e posibil daca e asa sensibila la atingere. Daca o tine intr-o pozitie anormala. Daca spui ca ii curge sange poate fi o fracuta destul de urata si ar cam trebui operata.In cel mai grav caz o sa ii taie coada de unde e fractura pentru a nu patii ceva mai grav pisica.Repet..in cel mai grav caz.
Posibil sa fie si doar o luxatie si de durere sa se fi muscat.Animalele au si reactii din astea la durere.
Iti recomand sa ii faci o radiografie( sunt cabinete de oameni care fac) si pe baza radiografiei medicul o sa iti zic daca trebuie sau nu operata.

| Ada78 a răspuns:

Duo cat mai repede la cel mai apropiat medic veterinar.Va fi mai exact si o va face bine.Incearca sa nu o mai atingi pe coada si sa verifici din cand in cand cum mai este.