| Damian_Adrian_1992 a întrebat:

Am o intrebare daca se poate cineva sa ma ajute.
Aseara am intrat cu bichonuo in brrw intr-un magazin. Mi s-a spus ca nu am voie cu el in magazin chiar daca il tin in brate.
Mentionez ca am mai intrat di in alte magazine cu el in brate si nu mi s-a spus nimic.
Eu stiam ca atat timp cat il ti in brate ai voie cu el in magazin.
Imi poate spune si mie cineva daca exista vreo lege in care scrie ca ai voie sau nu ai voie?
Eu auzisem ca e o lege in care iti da voie cu el in brate. Va multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o interdictie legala in acest sens dar fiecare magazin poate avea politica sa in legatura cu intrarea animalelor de companie si trebuie respectata reglementarea fiecaruia.

| johnnny123 a răspuns:

Nu se pot da legi specifice care să acopere absolut orice situație imaginabilă. Ar însemna să avem o legislație de cinci miliarde de pagini în care se adaugă zilnic o mie de legi noi.

Legea nr. 12, 827, 353: "Nu este permis să-ți torni în cap o găleată de vopsea roșie și să intri într-un restaurant trăgând după tine trei capete de manechine cu ochii scoși. Este permis însă sa-ți torni vopsea albastră, dar trebuie să o lași să se usuce."

Aspectele mai puțin importante și mai punctuale legate de modul în care funcționează societatea sunt lăsate și la nivele de politici individuale. În cazul acesta, politica magazinului.

Magazinul are dreptul să nu permită accesul cu animale, tu ai dreptul să nu cumperi de la ei.

| AndreiWeisz a răspuns:

Daca in magazin au semn ca este interzis sa vii cu caini, inseamna ca nu ai voie. Nu conteaza ca il tii in brate, in geanta sau in lesa.

| Lorena7712 a răspuns:

Nu. Nu ai voie cu animale de companie in magazine indiferent daca sunt tinute sau nu in brate. Sunt si avertismente afisate pe usile magazinelor, uita-te atent.