| NorbertSorescu78 a întrebat:

Salutare TPU.

Am o intrebare legata de salarizarea in Romania, am avut 136 de ore de munca si in plus 18 ore suplimentare platite 175%. La salariu am observat ca primisem mai putin decat trebuia normal, mi s-a spus ca nu am norma intreaga de 160 de ore (40ore/ saptamana) iar restul de ore suplimentare au fost adaugate in norma normala (adica nu au fost platite conform contractului).

Exista vreo lege prin care spune ca daca nu ai norma de ore muncite intreaga, acele ore suplimentare iti vor fi adaugate ca drept de completare a normei de 160 de ore?
Tin sa mentionez ca nu am avut luna intreaga deoarece am inceput munca la inceputul lunii.

Acele ore suplimentare nu trebuiau calculate separat din moment ce pe contract scrie ca sunt platite 175%? Are voie angajatorul sa imi faca asta?
Este legal? Ce pot face?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie, nu este legal.
In primul rand solicita angajatorului sa-ti fie platite orele supimentare conform contractului.
In al doilea rand, daca nu se rezolva amiabil, poti reclama la ITM.
In al treilea rand, daca nu se rezolva cu ITM, poti da angajatorul in judecata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inainte de a merge la ITM sau de a da in judecată șeful, stai si gîndeste te daca nu cumva șeful tau a avut dreptate, orice întîrzîiere la locul de munca se penalizeaza la bani, daca tu incepi serviciul la ora 9 de exemplu si ajungi la serviciu la 9 jumate sau 10 atunci acele minute de întîrzîiere le scade seful sau sefa la salariu, daca seful tau spune ca tu nu ai norma intreaga facuta de 160 de ore atunci inseamna ca nu el este hoțul, ci tu ca l ai tras in piept adica si daca vi la servici dar nu faci nimic decat stai fara sa muncesti atunci ziua aceea nu este platita, si daca faci asa zilnic la sfirsitul lunii nu poti avea nicio pretentie la salariu, poti merge la Itm dar te duci degeaba, vor rîde ăia de tine ca seful are argumente solide si te va face de rîs daca intr-adevar tu nu ti ai facut treaba, de curiozitate ce lucrezi?

| NorbertSorescu78 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am specificat clar că nu am luna intreaga deoarece m-am angajat dupa aprox o saptamana dupa ce luna a inceput. Nu e cazul de absente la locul de munca/intarzieri etc. Citeste tot inainte sa comentezi. Lucrez la un depozit de alimente