| Andrei4k33 a întrebat:

Buna ziua! Am o problema cu animalul meu de companie. Am o pusică de aproximativ 2 luni, recent fratele ei cu care își petrecea toată ziua la joacă si cu care a crescut a fost dat spre adopție, iar de atunci pisica refuza sa mănânce, are încercări de a o mai cauta pe mama ei de lapte însă aceasta nu mai are, iar toată ziua sta asa foarte apatică intr o poziție încolăcită refuzând orice interacțiune. Îmi puteți spune ce este de făcut? Îmi este tare frica sa nu moara si as vrea sa fac tot posibilul sa ii readuc fericirea si sa își revină la normal.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa o desparti de fratele ei va murii de tristete, cauta sa il aduci inapoi sau da o si pe ea persoanei care l-a luat pe fratele ei ca altfel va murii.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ehh rahat. Nu moare nimeni. In mod normal, trebuia sa ii tina minim 4-5 luni impreuna, dar daca deja e in situatia asta, sa se duca cu ea la veterinar si sa intrebe acolo, daca aici nu a comentat nimeni ce a fost in aceeasi situatie.

| dullcat a răspuns:

Buna.De la cine ai luat pisica? Puii trebuie tinuti langa mama 3 luni, pentru a se dezvolta cum trebuie.

Ar fi intelept sa mergi la medicul veterinar daca vrei sa ii readuci fericirea si sa-si revina la normal. Orice alta scuza nu se pune.Trebuie sa existe un anumit nivel de responsabilitate la detinatorii de animale.Iar la noi, din pacate, acesta e aproape 0.

| Sophieka a răspuns:

Ori e in depresie ori are o problema medicala... E grea si dureroasa despartirile si intre ei...Sunt suflete si ele cu nevoi si sentimente ca si noi.
Poate va ganditi si il aduceti inapoi pe fratior si ii cauti alta pisica familiei care l-a adoptat.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Este adevărat că pisicuta suferă, bănuiesc că și mama ar suferii mai tare dacă i ai găsii un nou camin și acesteia.
Îți recomand să iei înapoi puiul pe care le ai dus, le poți propune noilor stăpâni sa mai aștepte o scurta perioada( măcar o luna) pana când despărțirea v a fi mai ok, căci vor creste.
Însă, dacă problema pisicuței este mai grava, de sănătate sau ceva, discuta cu medicul veterinar