| Saske96 a întrebat:

am o problema cu niste boboci de rata, ii tin inautru de o saptamana si daca ii scot afara nu stiu ce au dar se intorc pe spate si tot dau din picioare. Am zis ca poate le este frig, i-am dus in casa la bec si si-au revenit.Am mai incercat cateva zile tot asa si una a si murit, astazi le-am pus apa calda si erau vreo 30 de grade afara deci nu trebuia sa le fie frig, peste vreo 20 de min. iarasi aceiasi problema, le-am dus in casa si si-au revenit.Ce sa fac? Ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Problema cu siguranta este alta, nu cum o descrii tu. Ceva lipseste din poveste pentru ca nu are nici un sens oricum ai da-o.Bobocii de rata mai cad si pe spate, nu este ceva neobisnuit.Plus ca rata de mortalitate este destul de mare pana la maturitate ca si la curci de altfel. Apoi este zero.Du-te frumos la o farmacie veterinara si iti vor da niste picaturi pe care le vei pune in apa lor.O sa iti dea ceva cu vitamina A care contine totodata un medicament anti-stres.Acelasi lucru se pune si la puii de gaina (de regula cei de stat).

| Elena9328 a răspuns:

Puii mici nu isi prea pot regla temperatura, asta fac cu ajutorul mamei.
nu il scoate afara cel putin in prima saptamana, chiar doua.
Și scoate i câte un pic.
Posibil sa fii fost incubația proastă și să fii fost probleme cu ouăle.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca afara erau 30 de grade atunci e clar de ce a murit. Nu le mai scoate ziua in amiaza mare, la nivelul lor e foarte cald mai ales daca stau pe ciment. Scoatele dimineata pana in 11-12 si dupa masa dupa ora 16-17. Punele pe iarba langa un lighean cu apa si sa aiba si umbra. Daca tot se intorc pe spate trebuie duse la veterinar.

| Scanduraiubreatha a răspuns:

Decat sa ignor aceasta intrebare o sa raspund sincer: Ciarnu stiu, posibil sa aiba o problema pe terenul plasat? Poate este pea incinsa cimentul? Sau daca ii puneti pe pamant nu vad problema. Insa ceea ce este ciudat este faptul ca a murit una. Aveti un medic veterinar sau pe cineva din apropiere cu o cunostinta generala? Trebuie sa fie cineva prin agenda care va poate indruma pana faceti rost de o solutie. Trebuie dusi la veterinary, sau, ati putea intreba un veterinar, sau pe cineva cu o cunostiinta in domeniul acesta.