| dragutzzick00000 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare legată de nimfe.Am doi papagali de nimfa un puiut de vreo 5 luni si încă unul de 1 an Dar nu stiu cum sa le deosebesc care e femela si care e mascul. Multa lume îmi zice ca puiul ar fi mascul.Am aici niste poze cu ei daca puteti sa îmi spuneti ce sunt. Multumesc de ajutor.Dau funda http://ellenaellenna.sunphoto.ro/Nimfe

2 răspunsuri:
| Betyskumpik a răspuns:

Masculul este în mare parte gri iar capul este galben cu două cercuri roșii pe obraji, diferența față de femelă este că acest punct sau cerc roșiatic este mult mai intens la mascul. Femela este în mare parte galbenă cu unele urme de gri. Cea mai bună metodă de a deosebi un mascul de femelă este coada; coada la femelă este mai colorată cu forme tărcate(vargate) pe ea.
Sper ca te-am ajutat!;*

| dragutzzick00000 explică:

Da asta stiam cu obraji numai ca problema este ca puiul nu a naparlit deloc pana acum si de aceea nu îmi dau seama ce este. Doar daca vrei poti sa te uiti pe site-ul ce l.am pus in intrebare ca am niste poze cu puiul adică cel care încă nu are pene si cea mare Multumesc