| BiancaAlecsandra a întrebat:

Mi-am luat o nimfa tanara si nu stiu exact ce e (femela sau mascul) caci are penajul pearl pied si as vrea sa imi spuneti daca va pricpeti careva la nimfe sa trimit niste poze
Multumesc

4 răspunsuri:
| kitykity a răspuns:

Aceasta este fata:http://i244.photobucket.com/albums/gg24/roxxy_2008/Photo-0028.jpg

Coloratura penajului este, in mare parte, gri, cu dungi albe pe marginea exterioara a fiecarei aripi. Capul masculului este galben sau alb, in timp ce femela are capul gri deschis, ambele sexe prezinta doua cercuri portocalii sau rosii in obraji, aproape de urechi. Coloratura obrajilor este mai vie si mai vibranta la masculii adulti si mai stinsa la femele, diferenta intre sexe fancandu-se dupa aceasta caracteristica. Cea mai buna metoda de a deosebi un mascul de femela este, insa, coada; care la femela este mai colorata, avand forme tarcate pe ea.