| Hhmmm a întrebat:

Buna ziua Am si eu un labrador de 4 luni si de 3 saptamani am inceput sa l scot afara,a invatat sa faca afara dar tot nu a inteles ca nu mai are voie sa faca in casa, cand s a mai scapat in casa l am certat l am mai atins cu ziarul dar degeaba...de cand l am certat a inceput sa faca in pat si in patutul lui,inainte nu facea deloc,face si foarte des pipi in fiecare ora nu mai stiu ce sa fac, va rog sa ma ajutati! Multumesc

2 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Sa incepem cu inceputul!
Cainele tau este un pui, si s-ar putea ca din cand in cand sa se mai scape prin casa. Cand il vezi ca a facut in casa mergi la el ii spui NU E VOIE si dupa aia il iei si il duci afara imediat, astepti pana face ceva si atunci il recompensezi (Ori il mangai si ii zici bravo ori ii dai recompensa de genul: cascaval, salam, bobite). Prin asta el va intelege ca este bine sa isi faca nevoie doar afara.
PS: niciodata sa nu il bati sau sa tipi la el, deoarece deocadata este un pui si acum isi deprinde invataturile, cred ca si tu pe la 3-4 ani mai scapai pe tine.

Bafta!

| maryo238 a răspuns:

Cand face oriunde in casa si daca il vezi, te duci repede la el, ii spui ferm nu!, il iei de ceafa si il scoti afara, si astepti pana termina, si dupa il lauzi un pic. faci asa de cateva ori si va invata. trebuie sa il iei de ceafa, pentru ca ei cand sunt pui, mama lor de ceafa ii prinde. bafta.