| Edward000 a întrebat:

As dori sa achizitionez un catel, dar nu sunt inca hotarat de unde. Ma gandeam sa il cumpar de la Canisa Premium, dar am auzit ca ar aduce cainii din Ungaria si ca nu ar fi crescuti de ei, dar nu stiu ce sa zic. Imi puteti recomanda o canisa de incredere? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

1. O canisa de incredere nu creste NICIODATA mai mult de DOUA rase.
Canisele precum Premium care au site gen magazin de haine (cu toate rasele adica) sunt false! Nu e vorba ca nu sunt cainii crescuti de ei sau ca ii aduc de nu stiu unde.
Crezi ca asta inseamna canisa?
Pentru asta iei catel de la canisa?
Tu trebuie sa te gandesti la puritate, care aduce cu sine un pedigree adevarat (atentie ca pot fi si false), care la randul lui iti atesta SANATATEA acelui catel.
2. Nu iti poate recomanda nimeni o canisa de incredere pentru ca nu ai specificat de catel vrei. Revin la ceea ce ziceam mai sus. O canisa de incredere nu creste mai mult de 2 rase. Daca eu iti recomand canisa x si aia vinde doar rottweiler, poate tu nu vrei rasa aia. Poate vrei chihuahua. Zi mai intai ce rasa vrei si apoi cere canisa.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kriss96):

Pedigree-ul nu atesta sanatatea unui animal ci doar mostenirea sa. din ce "blood lines" vine. atat. un caine cu pedigree nici macar nu va face pui cu pedigree decat in anumite conditii (inscris la AChR stapanul, monta facuta cu un membru al asociatiei, cu documente, cu carnet de performanta al parintilor, etc), altfel va trebui la pui sa le iei pedigree pe baza unor expertize sustinute la AChR.

deci pedigree-ul iti arata decat mostenirea cainelui sau arborele sau genealogic (parca asa ii zice). daca parintii sunt sanatosi si se face monta cum trebuie, puiul va avea pedigree cat timp se naste VIABIL. deci nu neaparat si sanatos. asta dupa chinul meu de a gasi o canisa de caucazieni si acum ca am un cuplu sa vreau sa ii montez. m-am informat despre toata tarasenia asta sa le fac pedigree. m-a luat aia la asociatie cu teoria batului de chibrit in fuziunea nucleara. mai bine ii castrez laughing

| Kriss96 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Dacă iei din pet shop sau samsar de cele mai multe ori sunt bolnavi. In acest sens pedigree ul atestă sănătatea. Că exprimarea mea a fost prea fandosită e partea a doua. Iar blood lines cum îţi place să le numeşti sunt foarte importante. Poţi vedea la ce boli specifice rasei este presdispus puiul.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kriss96):

Exact, dar nu pedigree-ul atesta sanatatea, cel putin nu direct happy.

| Kriss96 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ai luat tu pui bolnav de la canisa? Ma refer la alea serioase. Ca sunt si false.
Un catel provenit din canisa va fi intotdeauna sanatos deoarece este crescut ca la carte. Iar pedigree-ul cam atesta asta direct prin faptul ca numai canisele serioase dau pedigree-uri adevarate (exista si false).

| Edward000 explică (pentru Kriss96):

Pana acum aveam un dubiu intre 2 rase, Husky si Golden Retriever. M-am mai uitat putin pe niste site-uri despre aceste doua rase si m-am hotarat sa imi iau un Golden Retriever.