| Dascalu_Lili_1983 a întrebat:

Buna ziua as vrea sa imi cumpa un catel ciobanesc carpatin cum o sa imi dau seama cum sa il aleg, nu as vrea sa dau bani pe toate corciturile.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Pentru a fi 100% sigur, ai nevoie sa iei un caine cu pedigree ( dovada cum ca este de rasa pura, acolo este trecut arborele genealogic al cainelui), dar un caine cu pedigree este destul de scump.
Mai poti sa iti dai seama daca mama si tata sunt rasa de rasa ciobanesc carpatin, logic ca puiul este si el de aceeasi rasa.
Sau poti sa intrebi un veterinar ( sa te duci cu puiul la el, sa vada daca e de rasa sau metis), dar doar cainele cu pedigree o sa stii exact 100% daca e rasa pura.

1 răspuns:
| Kriss96 a răspuns:

Nu corcituri. Metisi se numesc si nu e vina lor ca stapanii pretind ca sunt de rasa ca sa-i vanda. Am inteles, vrei rasa pura. Atunci tine minte doua chestii:
1. Vei da multi bani pe el. Nu o sa gasesti rasa pura la 200 de lei. Ca sa fi sigur ca nu e metis (sau corcitura cum iti place tie) trebuie sa cauti canisa. Si cel mai bine le gasesti pe site-ul asociatiei de chinologie pentru ca acolo ti le arata pe cele inregistrate oficial.
2. Daca un caine nu e de rasa pura nu inseamna ca e corcitura. E tot un animalut si de multe ori e chiar mai bun decat un caine de rasa. Daca iubesti cainii ii iubesti pe toti.