| c11 a întrebat:

As vrea sa-mi iau un caine. Ce ar fi ai bun: un ciobanesc carpatin sau un ciobanesc mioritic?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Ciobanescul mioritic este mai bland si e considerata singura rasa care recunoaste ce-i nascut din stapan(adica nu ataca copii stapanului), iar cel carpatin mult mai mare ca dimensiuni si mai agresiv. Ambele rase sunt deosebit de frumoase, dar sunt si greu de ingrijit. Cainii cresc destul de mari si e nevoie de un echilibru al hranei(Nu doar hrana uscata) pentru ca e periculos pentru ei sa sa ingrase. De asemenea, am observat ca in ultimul timp exemplarele acestor rase au probleme cu coloana, probabil datorita greutatii. Ar mai fi bine sa stii ca nu e voie sa le tunzi parul de pe cap(ochi, urechi) pentru ca pot avea probleme si ca nu are rost sa iti iei un astfel de caine daca nu ai spatiu si timp pentru el. Si app, sunt paznici extraordinari, nimeni nu are curaj sa se puna cu ei.
Eu am avut mioritic si femela(a trait 15 ani) si mascul si nu am avut probleme foarte mari cu ei, doar masculul a facut otita si a murit de la anesteziesad, dar crede-ma, nici musca nu avea curaj sa se apropie de casa!

2 răspunsuri:
| denymar a răspuns:

Citeste despre ei pe google, si vezi care ti-ar fi mai usor de ingrijit.

| mihaitza584 a răspuns:

Stii ca trebuie sa ai bani sa ii ingrijesti nu? vaccinuri deparazitare, mancare, etc.nu il lua daca nu esti in stare sa ai grija de el!