| mitchel007 a întrebat:

Buna ziua!
De curand am achizitionat un telescop Bresser. L-am asamblat corect si am incercat sa ma uit la cer cu ajutorul lui, dar nu am vazut mai nimic in afara de o lumina (tind sa mentionez ca era ziua). Chiar am incercat sa vad si avioane din departare, dar tot nimic, doar o lumina. Noaptea era o ceata foarte deasa si am incercat sa ma uit la luna care nu se vedea prea grozav cu ochiul liber, dar tot nimic in afara de o lumina difuza ce probabil venea dinspre luna.

Am si eu nevoie de niste sfaturi din partea celor ce au experienta in acest domeniu, mai ales ca astazi cerul va fi senin si doresc sa privesc luna si stelele din plin prin telescop.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

E clar că ceva nu e pus la locul lui. E complet în afara ariei de focalizare.