| FredericChopin a întrebat:

Buna ziua este adevarat ca chinezii mananca pisici si caini?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Da. Nu sunt sigur, dar cred că până la Revoluția Culturală a lui Mao nu mâncau chinezii pisici și câini. Abia în perioada '66-'76, când a venit în China o foamete așa de mare încât unele comunități au recurs și la canibalism, s-a început cu consumul de pisică și câine. Pe atunci mâncai și gândaci, doar să bagi ceva în gură.
Acum unii oameni mai mănâncă din considerente culturale, cumva în memoria dezastrului de atunci.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ei mananca aproape toate animalele.
Nu te mira, recent si UE a aprobat cresterea, vanzarea si servirea viermilor, pentru alimentatia publica! In curand vei putea sa le sa le consumi la restaurant si/sau sa le cumperi din magazine si sa le consumi acasa.

| Goddessss a răspuns (pentru Bula):

Măcar aia mănâncă iarba si pământ

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat!
Dar ei mananca orice: broaste, serpi, gandaci, lilieci, pasari, viermi si cam tot ce misca, din cauza foametei din trecut, cand efectiv nu aveau ce manca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Nirvanaaa a răspuns:

Unii da.

| haileewatson a răspuns:

Iar tu mananci porci, gaini, cocosi si alte animale. Nu e nici o diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate da.

| Goddessss a răspuns:

Aia săraci da. dar care e diferența dintre un porc si o pisica?
ambii la fel de murdari

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Porcul nu se urca in copac.

| FredericChopin explică (pentru Goddessss):

Scuze din PACATE pisica e INTOTDEAUNA CURATA

| FredericChopin explică (pentru Goddessss):

Iti zic din proprie INITIATIVA o PISICA e INTOTDEUNA CURATA am vreo 36 de pisici deci...

| Goddessss a răspuns (pentru FredericChopin):

Mai repede as manca pisică decât porc, crede-mă

| Goddessss a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si porcul mănâncă rahat, pisica nuhappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Mananca si pisica, daca ii ramane pe labute.

| Goddessss a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh

Răspuns utilizator avertizat
| trapromanescuhu a răspuns:

Din pacate majoritatea raspunsurilor de aici fac de ras societatea... pisici, caini, viermi, serpi si tot felul de animale se mancau acum mult timp in China, cand lumea era saraca (un fel de cum era in Romania pe timpul lui Ceausescu dar mai grav). Da, intr-adevar, unii inca mai mananca dar aceia sunt doar batrani care locuiesc la tara si nu prea au cu ce se intretine (acestia fiind vreo 1% din populatia Chinei). Nu ai sa vezi niciodata in orasele din China vreun chiosc cu carne de pisica sau caine.