| andr89 a întrebat:

Intentionez sa achizitionez un pui Cane Corso. Puiul il cumpar de la cineva care sustine ca detine si parintii( parintii sunt cumparati de la crescatori de cane corso dar nu detin pedigree) si comparand cu pozele de pe internet intampina caracteristicile unui cane corso pur.
Stapanul sustine ca parintii sunt rasa pura(cum e si normal...) dar nu poate dovedi prin acte, si pretul este unul mult mai mic decat al unuia cu pedigree.
Cum as putea depista daca este rasa pura sau o oarecare corcitura (detalii specifice ochilor, corpului, tinutei, mersului etc)
Am gasit raspunsuri legate de comportament (subiectul nefiind concludent la varsta de 5 saptamani). Este jucaus, mananca, nu pare a avea probleme.
Desigur ca nu exista certitudinea ca este rasa pura dar as dori ca la maturitate sa am un Cane Corso si nu un caine cu trasaturi diferite.
As dori raspunsuri clare de la stapani, crescatori sau pur si simplu cunoscatori ai rasei pure, cu sperante ca gasesc si alte informatii ajutatoare in afara de cele gasite pe google.
Multumesc!

11 răspunsuri:
| Draghi a răspuns:

Nu stiu daca ai cum sa iti dai seama, cane corso-ul cand e mic seamana cu un dog german, amstaff si pit bull deci e mai greu de depistat, poti sa te duci la un veterinar impreuna cu stapanii sa iti spuna el daca e sau nu dar nici el nu cred ca are cum sa isi dea seama de la 5 saptamani, te sfatuiesc sa mai pui putini bani si sa-ti cumperi unul cu pedigree, e mult mai safe asa si ai mai mult de castigat pe parcurs, multa bafta cu viitorul catelus happy

| andr89 explică (pentru Draghi):

Multumesc pentru raspuns. Nu este vorba de bani ci de faptul ca acel pui este extrem de reusit (mai frumos decat multi pui cu pedigree pe care i-am vazut). O sa ma mai documentez si o sa iau o decizie.
Daca esti priceput as mai avea o alta intrebare.
Sunt crescatori de caini(persoane fizice nu canise) ce isi dau femelele la monda anual. Calitatea puilor scade cu cat femela este data la monta mai des?

| andr89 explică (pentru Draghi):

Multumesc de raspuns. Nu este vorba de bani ci de faptul ca acel pui este unul reusit (mai frumos decat multi pui cu asa zis pedigree).
Daca esti priceput ma mai poti ajuta cu un raspuns...
Cu cat o femela este data la monta mai des ( doua ori anual) calitatea puilor scade?

| Draghi a răspuns:

Ma pricep cat de cat, dar sincer nu stiu precis daca conteaza daca chestia cu calitatea puiului avand in vedere de cate ori este data femela la monta, eu sincer nu ii vad logica, eu sincer nu cred chestia asta, dar daca vrei intreb pe cineva care chiar se pricepe(Student la facultatea de medici veterinari) si o sa iti spun in cateva ore

| andr89 explică (pentru Draghi):

Multumesc foarte mult pentru ajutor.Este o resposabilitate pe termen lung si vreau sa fie ceea ce imi doresc. Astept raspusul

| Draghi a răspuns (pentru andr89):

A spus ca nu conteaza, conteaza gena, daca femela a mai facut si puii au iesit ok si ceilalti vor iesi la fel, el a spus ca in mare parte conteaza gena

| Draghi a răspuns (pentru andr89):

Dar a spus ca daca e data la monta de foarte multe ori sunt sanse sa moara si puiul si femela deci a grija

| andr89 explică (pentru Draghi):

Sa moara puiul la nastere sau sa se nasca bolnav?

| Draghi a răspuns (pentru andr89):

Cred ca ambele cazuri dar sunt mai rare chestiile

| andr89 explică (pentru Draghi):

Multumesc de ajutor!

| Draghi a răspuns (pentru andr89):

N-ai pentru ce. Daca mai ai nelamuriri ma poti intreba, poate pot sa te ajut