| CosteaAndrey a întrebat:

Bună ziua la toată lumea, " am o întrebare! Am un caine amstaff în vârstă de 7 luni aproape și ma întrebam câte kilograme ar trebui sa aibă. Mi se pare slab zic eu, nu stiu ce sa zic! Acuma o săptămână avea 25kg. Voi ce spuneți? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Medicul veterinar e cel mai in masura sa-ti raspunda.

| Eireann a răspuns:

Cat sunt pui (la 7 luni tot pui sunt) cresc destul de inegal. 25 de kg este ok la varsta asta avand in vedere ca standardul spune ca 32 de kg este limita superioara la jn adult. Ofera-i in continuare mancare pentru pui /juniori comform pachetului si o sa fie ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ati facut mai multa miscare s-au v-ati jucat mai mult!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! Este destul de subiectiv sa zici ca este slab, in comparatie cu cine sau cu ce? Daca este femela ele in general sunt mai suple. Scorul corporal se noteaza de la 1 din 9, cinci (5) fiind ideal. Atata timp cat nu este piele si os, nu m-as ingrijora. Trebuie obligatoriu sa fie deparazitat intern periodic la 3 luni, trebuie hranit cu o hrana calitativa pentru puppy talie medie, plus se da calciu si fixatori de calciu pana la varsta de 1 an.
Gasesti in acest articol o poza cum ar trebui sa arate ideal un caine: https://www.veterinarladomiciliu.ro/de-ce-slabeste-cainele-meu/