| Și_Mihai_Ale_1999 a întrebat:

Bună ziua TPU
Am dori sa cumpărăm un câine de pe un anunț de internet, mai exact rasa Husky, dar am auzit ca aici în Spania te poate prosti cu o alta rasa care arata exact la fel când sunt mici.
Prima întrebare ce am e :
1. Cum îmi dau seama daca rasa este pura?

2. Pe lângă, an mai auzit ca trebuie sa plătesc și actele pe lângă cat costa câinele, e adevărat? (Dacă totuși câinele are toate actele? Apare în anunț ca este vaccinat, are garanția, cip, cartea de sănătate, etc.)

Mulțumesc pentru timpul acordat, o zi bună!

6 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Salut incearca sa megi cu cineva care se pricepe la rasele de caini, si trebuie sa ii vezi parintii catelului sa vezi daca sunt autentici, mai bine ai cumpara de la cineva care este de incredere, ceva serios.

| NoFeelings a răspuns:

Buna.
Nu exista câine de rasa pura, dacă nu are pedigree. E de rasa, dar nu pura.

Deci de exemplu. I-au un labrador, și rămâne așa, că la 2/4 luni?

| AnthonyWhite a răspuns:

Trebuie intotdeuna vazuti parintii puiului ca si dovada

iar despre anunt nu stiu ce sa zic... poti intreba un veterinar sau la un pet shop si cred ca iti va spune ce trebuie sa stii

| Bandit288 a răspuns:

500 lei si e al tau : https://www.olx.ro/oferta/pui-husky-siberian-ID7DAs8.html#0d934729a6
Sunt mai multe anunturi pe olx, cauta si gasesti, eu ti-am gasit un caine la un pret ieftin si bun!

| Și_Mihai_Ale_1999 explică (pentru Bandit288):

Faza e ca eu locuiesc în Spania.

| Bandit288 a răspuns (pentru Și_Mihai_Ale_1999):

Pai vii in Romania laughing