| Miranda27 a întrebat:

Un caine husky de rasa pura trebuie sa aiba neaparat ochii albastri? Sau poate fii rasa pura si cu ochii caprui?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

In standardul rasei scrie urmatoarele:

"În cadrul acestei rase, culoarea ochilor nu contează. Sunt acceptati atât ochii albastri, căprui, bicolori, cât si cei cu irisul în două culori. Ochii albastri par mai rotunzi decât cei căprui. Culoarea ochilor nu afectează calitatea câinelui. DECI, ATENTIE, LA HUSKY SIBERIAN, CULOAREA OCHILOR NU CONTEAZĂ!
Defecte: ochi prea oblici sau prea depărtati."

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Raspunsul tau mi-a oferit mai multe detalii, de asata ti-am dat funda, dar multumesc tuturor! happy

| Miranda27 explică (pentru Miranda27):

Scuze : *asta, nu asata (m-am gresit) happy.

| roxanaorzan a răspuns (pentru RedNose):

Buna! Am un husky de un an si 2 luni are ochiii caprui,multa lume imi zice ca nu e rasa pura dar are toate caracteristicile unui husky:urla, sapa in pamant, plange, alearga foarte mult, se joaca foarte mult ba chiar daca prinde gaini pui se joaca cu ele pana le omoara. As vrea sa il vand cat sa cer pe el?

7 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Nu conteaza culoarea ochilor.
Doar ca cei cu ochii albastrii sunt mai fumosi puppy dog eyes

| monia a răspuns:

Nu neaparat. Nu te mai lua dupa toti prostii care vor sa iti vanda un caine cu ochii albastri pentru ca este rasa pura. Daca iti plac cei cu ochii caprui, ii poti alege pe aceia. Tot de rasa pura suntwinking

| Lady21 a răspuns:

Nu neaparat poate avea si ochiii caprui am cautat pe internet happy Funda? happy

| mOonyX99 a răspuns:

Pai husky pot avea ochi de la culoare albastra pana la caprui de diferite nuante happy