| Asdffk a întrebat:

Bunăă TPU!
În primul rând vreau să vă urez sărbători fericitee! happy

Așa.

Bulldog Englez / Bulldog Francez?
Vreau cât mai multe argumente, de ce ați alege acea rasă, avantaje/dezavantaje. (din pct-ul vostru de vedere)

De exemplu Bulldog-ul englez e drăguț când e mic, dar când crește nu prea. Cel francez e drăguț și mic, și mare, si la maturitate e de talie mică ( in timp ce englez-ul e de talie medie.) dar are urechile ălea.

Mulțumeschappy.

Aa da, ieșind din calcul cele două rase, vouă ce rase vi s-ar potrivi/ v-ar plăcea?

3 răspunsuri:
| Pustii a răspuns:

In primul rand cainele bulldog francez este vioi, mereu vesel si foarte atasat de prezenta stapanului si dependent de acesta.este foarte sensibil la boli ( de exemplu: disfuncții tiroidiene, pneumonia de aspirație) si devin usor supraponderali daca nu li se supravegheaza bine dieta (greutatea normala este 9-13 kg, nerespectarea acestei greutati poate duce la oboseala)...este un caine normal de familie clasic(origine din Anglia)

bulldog-ul englez este de talie medie si o alura masiva.Acest câine se dovedește vioi și jucăuș în primii săi ani de viață, spontan, curajos și amuzant. Firea blândă, sensibilă, îl deosebește mult de strămoșii săi gladiatori. Este un animal credincios și supus în relația cu stăpânul său și se comportă permisiv și grijuliu cu copiii. În general suportă bine prezența altor animale în jurul său, dar uneori masculii pot da dovadă de irascibilitate în prezența altor câini masculi. Dacă este însă provocat sau agresat, poate riposta foarte dur, întrucât este puternic și are o foarte înaltă rezistență la durere. La maturitate devine foarte sedentar, comod și greoi. Este un caine foarte comod...ritmul de activitate este destul de lent si are nevoie de plimbari linistite.deobicei suporta prezenta altor animale dar poate deveni agresiv cu alti masculi dar este supus stapanului si este grijuliu in general cu copii.Este un bun caine de paza bun.(20-25 kg)

In general mie imi plac labradorii deoarece sunt foarte inteligenti si atrasi de stapan happy

Răspuns utilizator avertizat
| NoOne18 a răspuns:

Buldogul englez e foarte agresiv dar foarte urat fata de cel francez, bie ca si cel francez e la fel de periculos eu as alege in locul tau cel francez.