| Deidara554 a întrebat:

Bunaaa! Am o catea (giobanesc german) dar nu e dresata.Am invatat-o pana acum doar comanda "Sezi".Dar oricum, pentru un caine nedresat e destul de ascultatoare.Numai ca,de cate ori o scot la plimbare zmuceste foarte tare din lesa,practic ma plimba ea pe mine, si e destul de greu sa o tin sub control.Ma opresc din 5 in 5 metrii si o mangai si ii spun sa mearga incet, dar degeaba.Imi puteti da niste sfaturi? Cum as putea sa o invat sa mearga rabdator?

Răspuns Câştigător
| ŜħadØwFcutPťParkour a răspuns:

Trebuie sa te impui, pentru a sti catelul, cine este de fapt respecivul care ia deciziile

http://www.animale.ro/......ga-de-lesa

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
In primul rand,ai gresit din start,catelul nu trebuie mangaiat cand trage in lesa,trebuie certat,tu prin ce ai facut i-ai aratat ca face bine ce face.
Comenzile de baza nu sunt culcat,sezi,ci nu-i voie,lasa,pas, aici, abia apoi sezi, culcat, asteapta si alte trucuri.

DRESAJ:

Reguli:
1. RABDARE!
2. De obicei dresajul este bine sa fie inceput de la varsta frageda(cam la 2 luni),mai ales la cainii de talie mare care pot pune probleme cand va creste(cane corso,ciobanescul malinois, shar-pei, rottweiler, amstaff etc), dar poate incepe si pe la 6 luni(labrador,golden retriever,bichon etc)

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit,ferit de galagie, oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)

Pentru a invata un caine sa mearga la pas ai nevoie si de o zgarda strangulanta sau zgarda de forta(cea cu tepi, daca stii).
Uite aici mai multe: http://pitbullclub.ro/trasul-in-lesa
Mersul la picior asta e: http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY nenea asta aici invata puiul stimularea atentiei, comanda aici si mers la picior.
Succes si multa rabdare:D

| foxsilver a răspuns:

Daca vrei sa inveti cainele "mersul la pas", iti recomand acest tutorial:
http://www.youtube.com/watch?v=52qXQbLk_bo
Utilizatorul acestui canal are foarte multe tutoriale despre dresajul cainilor, deci, daca pe viitor vrei sa mai inveti cainele si alte comenzi, aceste lectii iti vor fi de folos.

| Deidara554 explică (pentru foxsilver):

Imi poti trimite mesaj cu linkul canalului de youtube pentru ca linkul-ul acesta nu merge.

| foxsilver a răspuns (pentru Deidara554):

Acesta este site-ul oficial al lui Gabriel Cocu (dresorul):
http://www.cainiutilitari.ro/