| Speedyold23 a întrebat:

Cainele meu a mancat otrava de soareci cam acum 2 saptamani dar nu a avut nimic, dar in ultimele 2-3 zile nu e el insusi, nu mananca, are stari de voma si de abia are scaun. I-am dat apa cu sare si o vomitat ce o mancat in prima zi si cum era de asteptat nu a murit. Mai este in pericol de moarte?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuia sa-i dai urgent lapte. Incearca sa-i dai acum lapte!

| Speedyold23 explică (pentru Salontanul):

Eu din cate stiu cand cainele e otravit nu trebuie sa bea lapte, imi poti da mai multe detalii? te rog

| Speedyold23 explică (pentru Salontanul):

Trebuie sa mentionez ca inca mai are stari de voma

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Speedyold23):

In cazul unei otraviri, laptele nu elimina substanta toxica, dar ii incetineste sau impiedica absorbtia.
Laptele poate neutraliza atat substantele acide, cat si cele alcaline. In cazul unei substante acide trebuie evitata inducerea vomei intrucat aceasta substanta poate face foarte mult rau tractului digestiv superior, in special esofagului si faringelui.
Laptele formeaza o pelicula la nivelul mucoasei digestive (stomacului) si poate ajuta la incetinirea absorbtiei substantei otravitoare.
Este insa o masura temporara care poate fi luata pentru a ajuta pacientul pana cand se poate asigura un ajutor medical profesional.
Deci, iti indic sa-l duci la veterinar!