| anonim_4396 a întrebat:

Cam acum 3 ore, o capra de-a mea a fatat 2 iezi. Acum vreo jumatate de ora, in grajd, erau foarte reci. Deabea mai respirau. I-am adus in casa si i-am pus intr-un cosulet, langa soba, cu o patura dedesubt, iar una deasupra (peste ei). Acum respira, dar parca sunt "dusi pe lumea cealalta", nu prea se misca. Vor supravietui?

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Imediat dupa nastere,trebuie scos mucusul din nasurile iezilor si sa sufli aer in ele,sterge-le bine si freaca-le bine blanitele cu niste carpe sau prosoape curate,lasa-le la adapost sa doarma o ora si apoi da-i sa se suga lapte direct de la capra-mama! Trebuie dus la caldura,de exemplu la grajdul vitelor, sa fie undeva spatiu in care sa stea capra si cu iezii, cu asternut curat din paie! Iezii va supravietui pana maine, dar daca pana maine seara nu se vor simti bine, sa le duci la medicul veterinar sau sa le chemi prin telefon si sa vina la domiciliu sa vada iezii! Fie ca iezisorii sa treaca cu bine si sa fie frumosi si sanatosi! Doamne-ajuta sa supravietuiasca!

| Dumbi a răspuns:

Ar fi bine sa chemi veterinarul. Du-le inapoi in grajd, sau adu capra in casa(ce ciudat suna laughing). Au nevoie sa fie cu mama lor, sa le dea lapte, capra poate sa le incalzeasca si ea, daca simte ca puiilor le este frig gaseste ea o solutie.

| LexiEla a răspuns:

Le trebuie lapte de la mama lor. si cat mai multa caldura