| syv12345 a întrebat:

Care este cel mai bun caine de paza: Doberman,Rottweiler, Ciobanesc?

Răspuns Câştigător
| evelin33 a răspuns:

Dobermanul. Este singurul caine conceput exact cu scopul de a pazi oamenii. Ciobanescu are rolul de a aduna animale, iar rott-ul de a tracta greutati. Plus ca dobermanul, avand instinctul de protectie atat de dezvoltat, are o raza de cativa metri. Atunci cand apare pericolul, el va patrula aceasta raza, insa nu te va lasa singur si nesupravegheat nici pentru o secunda. Ceilalti se vor duce dupa zgomot, lasandu-te singur si fara aparare. Mentionez ca vorbesc aici numai despre caracteristicile comportamentale ale rasei, nu despre cainii care au fost in prealabil dresati.

11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Ciobanescul german, este mai destept, teritorial dar nu agresiv, nu risti sa omoare vreun copil care baga mana prin gard sa il mangaie. Si foarte frumos, ascultator, devotat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciobanescul

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Ciobanesc mioritic

| danishor a răspuns:

Ciobanesc

| diannna38 a răspuns:

Doberman eu am in apartament un Doberman si o intrat hoti la mine in casa si eu rupt.

| Alecsandra95 a răspuns:

Daca vrei doar de paza... rottweiler.
dar daca vrei sa fie si de paza si frumos iti recomand ciobanesc caucazian. happy

Este un caine tipic al acestei rase are o vointa puternica si este curajos. Un animal de paza si protectie, Ciobanescul Caucazian se adapteaza chiar si conditiilor vitrege de mediu (blana sa il apara de temperaturile scazute). Un caine din aceasta rasa va pazi atat casa, cat si membrii intregii familii, si va avea nevoie de spatiu suficient in care sa isi cheltuiasca energia.
Sper ca te-am ajutat! happy
P. S. Sunt superbi!

| Andreas23 a răspuns:

Ciobanesc ....am avut si eu si e caine de paza foarte bun! Funda? Te rog.

| cristimx a răspuns:

Eu am un bullterrier, si mereu cand ies cu el la plimbare si se apropie un caine maraie la el pana pleaca daca nu fuge ala, (am mai dat si de din astia) incepe se latre si sa se duca spre el, dar il tin bine in lesawinking

| MyToXicRoMaNcE a răspuns:

Sincer ciobanesc, deoarece este un fel de caine politist

| seful1234big a răspuns:

Eu cred ca rottweiler e mare si un bun caine de paza am vazut si eu unu si e bun de paza
fundita
poti sa dai

| MJ4everkingofpop a răspuns:

Cred ca ciobanescul german este cel mai bun deoarece poate fi dresat usor. Si eu am avut ciobanesc german si tot timpul cand se auzea poarta deschizanduse incepea sa latre, iar cand intram eu si parintii mei nu latra deloc. ( si el e in spatele curtii deci nu vedea cine intra).
Eu zic ca ciobanescul este.