| yourkittycat a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele in a adopta un caine sau a cumpara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indeosebi cand vrei sa cumperi sau sa adopti un caine,trebuie sa te gandesti foarte bine ce rasa sa fie,si daca ii poti oferi suficient spatiu,unde sa alerge in voie,sa se plimbe si sa se simta in siguranta.Ah,si dincolo de asta te mai intereseaza daca sa fie mascul sau femela. Femelele fata de masculi sunt mai afectuoase,mai grijulii,se ataseaza cu mai mare usurinta fata de stapan,pe cand un mascul tinde sa fie independent,mai dificil din punct de vedere al comportamentului si usor mai "rau".O femela,fata de un mascul,este mai usor de dresat si in mod cert,mai ascultatoare.
As putea sa spun ca unul dintre cele mai importante avantaje, ar fi acela ca este mereu alaturi de tine, cainele in general este loial, usor atasabil si comparativ cu alte animale de companie, mai usor de intretinut.Ptr animalele de talie mare, tratamentul si intretinerea lor este destul de costisitoare, sunt mai pretentioase si au nevoie de un spatiu mai mare pentru a se putea desfasura in voie.Cainele,fiind considerat prietenul cel mai bun al omului are nevoie,la randul sau,de afectiune, atentie si sa nu uitam si de acea rasplata, primita dupa fiecare lucru bun facut.Uhm, evident ca asta este un rasfat, dar nu trebuie sa lasi sa devina o obisnuinta.Practic,in functie de alegerile tale,preferinte si posibilitati,iti poti lua un metis de exemplu, un pichinez, caniche, terrier, sau orice alta rasa de talie medie sau mica.Mai sunt si alte lucruri de care trebuie sa tii cont, cum ar fi fi lungimea parului, temperamentul.Cainele nu trebuie niciodata neglijat intrucat daca nu este plimbat in aer liber,sau nu duce o viata cat se poate de activa,poate intampina dificultati,cum ar fi, mersul, alergatul, tendinte de ingrasare(boli de oase), nervozitate etc.Deci,se poate simti stresat, ca sa spun asa, datorita faptului ca nu i se acorda suficienta atentie si poate sa prinda anumite obiceiuri nesanatoase. Poate ca am omis mai multe aspecte, dar daca ai de gand sa iti iei un catelus, iti urez succes in alegerea lui!

4 răspunsuri:
| pisihabarnuare a răspuns:

Avantaje sunt: sanatate pentru ca va plimbati in aer liber, ai cel mai bun prieten, iti creste responsabilitatea, si mai ales vei fi vesel/a cu animal. dezavantaje: cuparatul lucrurilor de catei, probleme despre locurile in care isi va face nevoile...

| T82 a răspuns:

Deci in primul rand dezavantajele sunt ca face mizerie daca e mic trebuie sa stai mereu dupa el sa nu faca tampeni trebuie sa ai grija de el sa-i dai sa manance si avantajele sunt in primul rand ca tu cat de suparata ai fi pe el, el no sa-ti intoarca niciodata spatele.
Eu iti zic daca nai nici un animal ia-ti un caint.

| kittysweet11 a răspuns:

A adopta- faci un bine e pe gratis dar nu sti cum sunt crescuti iar cumpara il educi tu il ai de mic dar dai mult pe el

| ILoveMyPuppy a răspuns:

Avantajele in a avea un caine adoptat sunt:
-este mult mai loial de cat unul cumparat * de obicei de rasa dar nu stiu de ce*
Dezavantaje:
-nu stii intodeauna cati ani are!