| andreea2346 a întrebat:

Buna TPU! De unde pot cumpara/adopta un caine in Cluj?

8 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Iti recomand adoptia...Deoarece sunt o gramada de suflete necajite care isi doresc o familie.

Esti pregatita pentru o asemenea responsabilitate? Si emotional, si financiar?

Locuiesti singura sau cu parintii sau altcineva? Daca locuiesti cu alte persoane, obligatoriu trebuie si acele persoane sa isi doreasca catelul...Altfel apar probleme.

Odata ce ti-ai luat cainele implica multe costuri care vor veni pe parcurs, iar timpul tau de acum inainte va fi limitat.

Inainte de toate cainele e o fiinta ca si noi cu nevoie si emotii. Indiferent cum e vremea afara, indiferent de cum ai dispozitia, indiferent daca iti e rau, indiferent ca te grabesti... Cainele trebuie scos la plimbare, trebuie sa aduni curcubeul pe care il face cu sac anume pentru catei.

Are nevoie si de socializare cu alti catei, si de joaca, si de alergat si de jucarii ale lui si de un patut al lui.

Apoi trebuie sa ii dai sa manance si sa ii lasi un bol mare cu apa.

Daca e pui, sa te astepti sa faca mult pipi si treaba mare prin casa... Si e foarte neplacut.

Cainele iti face si nervi uneori, si belele...Si degeaba il vei certa, ca e animal si e responsabilitatea ta.

Apoi cainele nu poate fi lasat singur acasa cu zilele, daca ai servici cu program la 12 ore ok, dar neaparat vi acasa sa scoti cainele la plimbare, apoi mancare, apa etc...

Apoi daca vrei sa pleci pentru cateva zile si nu ai pe cineva de incredere cui sa-l lasi...Ori iei cainele cu tine, ori cauti o pensiune canina... Ori nu mai pleci. Stii cate persoane renunta la vacante pentru animalele lor? ( Eu sunt una dintre ei! )

Animalutele lasa si mult par, si au mirosul lor, chiar daca ii speli.

Mai patesc probleme si trebuie dusi la veterinar...Si cheltuielile veterinare costa de multe ori mai mult decat la oameni.

Daca esti hotarata ca doresti si faci fata acestor situatii... Te ajut eu, te pun in legatura cu persoane care au catei de adoptie in Cluj!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Sophieka):

"acum 8 ore | Sophieka a răspuns:
Buna

Iti recomand adoptia...Deoarece sunt o gramada de suflete necajite care isi doresc o familie."

in afara de ce a spus Sophieka si cu care sunt de acord la modul ABSOLUT, ce ar fi sa iti dau niste argumente care sa fie direct in avantajul tau, nu numai al cainelui:

buna, iti recomand adoptia, capeti un maidanez sanatos, vaccinat, deparazitat samd, si plin de viata, in loc de un caine crescut intr-un beci, fara lumina, din parinti de rudenie apropiata si cu probleme medicale, daca il iei de pe net sau din alte GAURI!

| Vântulalb a răspuns:

De la un adapost de caini.
Adopta de acolo, nu cumpara de la un afacerist.

| Vali215 a răspuns:

Se gaseste pe orice site de vanzari, cauta pe Olx, LaJumate, Publi24. Din toate sigur gasesti macar una care sa te intereseze.

| stefiiii3 a răspuns:

Gasesti pe internet, doar scrie asta. Fii atenta la detalii, se poate sa fie o farsa sau chiar ceva mai rau. Cand il iei, iti recomand sa mergi cu cineva.

| Adolf8 a răspuns:

Caută protecția animalelor Cluj-Napoca.

| Claudiu_Clau_1984_gIBZ a răspuns:

De pe net