| MaRiaSmilee a întrebat:

Care sunt papagalii care pot vorbi, nu cei foarte scumpi(nu gen 15 00 lei)? Si cum il pot dresa?

Răspuns Câştigător
| JoinTu a răspuns:

Eu iti recomand perusii fiindca sunt ieftini si cei mai des folositi papagali in casele oamenilor ca si animale de companie. Genurile perusilor se deosebesc prin culorile ciocurilor: masculul are nasucul albastru iar femela il are alb, dar acestea se deosebesc dupa 4-5 luni. Pentru a invata un perus sa vorbeasca trebuie sa fie mascul si sa aiba peste 1 an, tu trebuie sa-i repeti 5 minute pe zi aceleasi cuvinte pana le invata dupa aceea poti sa treci la alte cuvinte. Stiu asta pentru ca si eu am 2 perusiwinking.
P.S.: Se gasesc si nimfe in Romania dar costa in jur de 2 milioane (eu am avut un papagal nimfa cand eram mai mic).

10 răspunsuri:
| cristiiiiiii a răspuns:

Pretul unui papagal vorbitor pleaca de la 150 de euro

| FemeiaPisică a răspuns:

Papagalul Jako, Quaker, Amazonian si cel gri african. Sunt specii de papagali care pot imita ce spune omul.

| Resurrection a răspuns:

Nimfa. Este 80 de lei si o poti invatat sa vorbeasca.Tre' sa te ocupi de ea, dar daca ai rabdare o poti invata sa vorbeasca. Spor la treaba
Ps. Sa ii dai recompense cand face ceva bine, asta ii stimuleaza

| IepureleCuLopată a răspuns:

Sunt foarte rari în românia, prețurile pleacă de la peste 200 euro, dresajul încă pe atât așa că, dacă ai mulți bani îți poți permite, dar dacă nu, este destul de greu mai ales dacă nu ai timp să te ocupi de el.

| dulgherunicu a răspuns:

De ce crezi ca sint asa de scumpi?

| Letty03 a răspuns:

Nu cred ca se gasesc in Romania, si oricum costa foarte mult. Mai mult de 15 00. Si se dresez greu.

| pisssssiyy97 a răspuns:

Toti papagali vorbesc daca te ocupii de ei...din cate stiu eu in general masculi..eu am avut perusi si m-am ocupat de el si a inceput sa zica unele cuvinte..nu trebuie sa ii dresezi trebuie doar sa ai timp pentru ei si sa vorbesti sa te joci. sa il tratezi ca pe o fiinta umana tongue succes. funda?

| IoanaKarina23 a răspuns:

Daca vrei unul ieftin poate s afie perusul el poate invata doar cateva cuvintewinking si dupa mai sunt micul alexandru, marele alexandru,

| Aaliah a răspuns:

Nimfa sunt cei mai ieftini, din cate stiu eu, am vazut cu 100 de lei aici:
http://www.olx.ro/q/papagali/c-312
restul sunt scumpi, dar vezi si tu.
Am avut si eu, despre dresare:
Multi oameni achizitioneaza un papagal doar pentru ca doresc sa-l invete sa vorbeasca. Aceasta este insa o motivatie gresita pentru ca un papagal este mult mai mult decat o "jucarie care vorbeste" si abilitatile de imitator sau vorbitor nu trebuie in nici un caz sa afecteze dragostea pe care stapanul o daruieste pasarii sale. Fiecare papagal are propria sa personalitate, propriile capacitati si aptitudini si, uneori, chiar si exemplare din speciile renumite pentru abilitatile lor de reproducere a limbajului uman, se dovedesc a fi complet "mute". Papagalii invata sa vorbeasca datorita faptului ca isi considera stapanii ca fiind semenii lor, cu care doresc sa interactioneze si a caror atentie o doresc. De aceea, un papagal fara companion, ar putea sa vorbeasca mai mult decat un papagal care are un partener si deci, beneficiaza de atentia necesara de la un membru al aceleiasi specii.

Desi de multe ori sunt prezentati ca mari "vorbitori", papagalii nimfa nu se numara printre speciile care vorbesc foarte bine sau care pot invata un vocabular bogat. Totusi, papagalii nimfa sunt foarte buni imitatori si fluiera foarte frumos, fiind capabili sa invete chiar fragmente de melodii. In general femelele se rezuma numai la un ciripit usor, masculii fiind mult mai vocali si reusind sa invete si cateva cuvinte sau combinatii de cuvinte (exista totusi si exceptii si s-au inregistrat cazuri de femele care vorbesc). Nimfele vor incepe sa vocalizeze dupa cateva luni de la nastere (4-8 luni) si tot de atunci puteti incerca sa le invatati sa vorbeasca sau sa fluiere diverse melodii. Cu cat papagalul este antrenat la varste mai fragede, cu atat sansele de succes sunt mai mari. De asemenea, chiar si o nimfa neimblanzita poate vorbi, desi papagalii dresati sunt mult mai usor de "convertit" la vorbirea umana. Unele nimfe vor invata sa vorbeasca in cateva saptamani, altele vor avea nevoie de luni sau chiar ani de antrenamente sustinute.

Nimfele vor imita cu usurinta cele mai diverse tipuri de zgomote, de la soneria telefonului pana la ciripitul altor pasarele. Ele sunt atrase de sunetele mai deosebite, care ies in evidenta si nu fac parte din registrul obisnuit de zgomote: amuzante, emotionale etc.

| Belliee a răspuns:

Ninfele de obicei si de dresat e greu trebuie sa vorbesti destul de mult cu el