| ISaidHelloToMe a întrebat:

Care sunt primii pasi pentru a creste un catel sanatos?

Răspuns Câştigător
| terminallyCapricious a răspuns:

Pai...bichonul meu nu e maltase, e havanese si de camnd a avut 3 saptamani(cand l-am cumparat)doctorul mi-a spus sa nu intre in contact cu alti caini timp de 2 luni iar in acest timp trebuia sa aiba facute niste vaccine pe care medicul veterinar le noteaza in carnetul lui de sanatate(este obligatoriu sa aiba un carnet de sanatate+vizitele regulate la veterinar)pai cam peste 2 saptamani. ar trebui sa il duci afara(in lesa)si sa stii ca zgarda antipurici nu functioneaza bine deloc! ar trebiu sa ii cumperi front line sau kill tox(sunt picaturi anti purici si anti capuse)o vizita la salon ar costa cam pana in 50 lei(pentru tuns vara,taiat unghiutele, curatat urechile, si glanda)glanda este o glanda care se afla in funduletul catelului iar daca nu e ca sa zic asa ''STOARSA'' in max 1 luna e posibil sa ii cada penisul daca e baiat iar daca e fata nu stiu...eu am baietel :-) si cam atat pup :*
sper ca te-am ajutat si te rog daca am fost destul de utila plz sa imi dai mie fundita, multumesc

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Hrana, plimbare, joaca. La maturitate, in farmaciile veterinare, pastile pentru aport caloric. Ceva asemanator cum iau culturistii. Este foarte bun. Pa!

| Bossulet a răspuns:

Si eu am unul. Are 3 luni ii dau de mancare de 3 ori pe zi ( cam o jumatate de castron de al lui de fiecare data) il duc la plimbare cate o jumatate de ora - o ora de cate 4 ori pe zi, deocamdata e prea mic ca sa alerge non stop asa ca il las pe el sa miroasasa si sa alerge pe acolo. A intalnit pe arena ( unde il duc) niste catei maidanezi cu care se mai zbenguie pe acolo. Ca sa iti spun concret. dupa 1 saptamana jumate in care ai petrecut mult timp cu el o sa se creeze un fel de conexiune intre voi, veti sti cand si ce nu e in regula unul cu celalalt. Aceasta conexiune se formeaza doar prin IUBIRE. Nu uita sa il iubesti si sa ai grija sa aiba apa proaspata in permanenta. Important este ca din prima zi sa il obisnuiesti cu viitorul lui loc in casa/ curte. Bafta cu catelusulbig grin

| Pawy a răspuns:

Pai mai intai ar trebui sa il duci la un control si sa ii faci un carnet de sanatatehappy