| mihailazar a întrebat:

Astazi mi-am cumparat un catel, ciobanesc caucazian, in varsta de 6 saptamani. Imi puteti spune, cei care va pricepeti, cam ce ar trebui sa manance si alte lucruri pentru a creste acest caine sanatos?

Răspuns Câştigător
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Granule pentru pui pentru inceput

| mihailazar explică (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Vreo firma/marca mai buna?

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

La 6 saptamani trebuie sa faca primul vaccin, inainte de asta cu cateva zile o deparazitare interna cu repetare dupa 10 zile. Al doilea vaccin se face la interval de 2 saptamani si asa pana la 3 luni cand e ultimul vaccin, iar pana la terminarea schemei de vaccinare nu ai voie sa scoti catelul afara+7-10zile dupa ultimul vaccin. In casa tine-l departe de incaltamintea cu care vi de afara altfel risti sa se imbolnaveasca. (citeste despre parvoviroza, cea mai intalnita si coronaviroza).

ALIMENTATIE:
-doar hrana superpremium(acana, orijen, belcando), daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este printre cele mai proaste marci de hrana pentru caini.
-pana la 2 luni dai royal canin starter maxi, apoi fa-i trecerea treptat la puppy sau junior,te uiti pe sac, pe unele junior incepe de la 5 luni(in cateva zile, scazi hrana vechi si o bagi pe cea noua: prima zi 80%royal-20%hrana noua, a 2a zi 60%royal-40%hrana noua si tot asa pana la 100% hrana noua)
-dupa 2 luni
-e bine macar pana pe la 8-9 luni sa ii dai hrana superpremium, sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-daca ai timp dupa 8-9 luni si cat e mic mai rara poti sa-i faci mancare gatita
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal/iepure, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
-procentajul trebuie sa fie urmatorul: 60% carne, 20% legume, 20% cereale(orez, arpacas); carne multa fiindca are nevoie de multa proteina, fiindca cainele este un animal carnivor pana una alta...
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 1-2 luni = 5-6 mese pe zi
pui caine 2-3 luni = 4 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,

-cum ai putea combina boabele cu mancarea gatita: de ex la 2 luni un catel primeste cam 4 mese poti la 2 mese sa primeasca mancare gatita iar la celelalte 2 boabe sau 3 mese mancare gatita si 1 boabe sau invers, asta doar tu hotarasti(sa nu-i pui in mancarea gatita boabe, separat fiecare)

-cand va mai creste(dupa 4 luni) poti incepe sa-i dai de cateva ori pe saptamana si oase de vita, de preferat stern, coaste, femur(nu trebuiesc fierte foarte mult fiindca se aschiaza, maxim 3-4minute daca nu esti sigur de unde cumperi ca boabe contine germeni sau ceva)
-sa nu-i dai niciodata oase de pui(exceptie fac gaturile)
-1-2 ori pe saptamana poti sa-i dai si cate un ou crud si/sau coaja de ou bine maruntita
-dupa 12 saptamani poti sa incepi cure cu vitamine: k9 complete growth, cafortan(astea sunt cele mai bune) 15zile cu 15 pauza sau 20 de zile cu 10 pauza
-e bine sa faci cure pana la 8-9luni
DRESAJ:
Reguli:
1. RABDARE!
2. De obicei dresajul este bine sa fie inceput de la varsta frageda(cam la 2 luni), mai ales la cainii de talie mare care pot pune probleme cand va creste(cane corso, ciobanescul malinois, shar-pei, rottweiler, amstaff etc), dar poate incepe si pe la 6 luni(labrador,golden retriever,bichon etc)

Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii, sfori cu noduri, jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri, dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri, trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit, ferit de galagie, oameni, caini, abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)

Dupa 2-3 luni cand incepe sa inteleaga si el cate ceva poti sa incepi predresajul.
Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine, comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta
-mers la pas

Clipuri care te vor ajuta mai bine:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=09pzVlOuErE
http://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
http://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
si un link:
http://www.petman.ro/......ii+de+baza

Ce inseamna a fi lider si cum facem asta:
-niciodata un lider nu se joaca cand vrea subordonatul
-subordonatul face anumite lucruri doar cand liderul ii da voie: urcat in pat,sa manance,etc.
-intotdeaua liderul iese primul pe usa: in lift,intr-o camera,din tarcul de caini etc.
-nu doarme in pat,ci la locul lui special amenajat; are voie in pat doar cand e chemat
-liderul incepe joaca,liderul o termina
-liderul intotdeauna castiga la joaca(o minge,daca trag de o jucarie,etc.)
-nu i se da mancare cand retul familiei este la masa,un lider nu imparte mancarea cu subordonatii

Toate aceste reguli trebuie respectate de toata familia, fiindca dupa lider(tu sau persoana care se va ocupa de el) in ierarhie va fi familia, iar cainele se afla pe ultima treapta si trebuie sa fiti perseverenti.

Multi spun sa-i arati cainelui ca esti lider prin:
-bagi mana in mancarea cainelui
-ii iei castronul in timp ce mananca
-ii iei jucariile, etc.(asta imi vin acum)

Cand mananca nu trebuie sa bagi mana in mancare, poti simplu, doar sa-l mangai, sa-i spui "bravo" si sa-l alinti/vorbesti calm, dar nu tot timpul sau pana termina, ca nu e chiar placut cand mananci cineva sa te mangaie pe cap; asta rar.
-mancarea i se da cand a executata ceva: comanda "asteapta" cea mai importanta sau poti sa-i dai anumite comenzi gen "sezi","culcat" etc. uite aici http://www.youtube.com/watch?v=pjS0BtfqBvk
-cand i s-a pus mancarea jos cainele este lasat sa manance, nu ii stai pe cap
-cand ii dai o jucarie si vrei sa i-o iei i se da altceva in schimb, fiindca altfel intelege ca i-ai luat jucaria
-daca urca in pat, pe ton ferm si se spune sa se de-a jos si sa treaca la locul lui(sau este luat si pus la locul lui, cat este mic), de cate ori face asa se repeta, pana sta la locul lui.
-daca vrei neaparat sa-l iei in pat, cand s-a linistit si sta la locul lui este chemat.
Uite si altele aici: http://amstaffromania.ro/Thread-Reguli-de-SUBORDONARE-si-DOMINARE

Caucazianul este o rasa dificila, deci are nevoie de mult. Nu uita ca trebuie inregistrat si la politie fiindca face arte din articolul 2 din ordonanta privind detinerea de caini cu potential agresiv sau periculos.

Succes in cresterea si educarea lui. Sa-ti traiasca!

| AdrianExtreme a răspuns:

Granule de juniori