| asdfgbhjkl a întrebat:

Care sunt simptomele diabetului zaharat la motani castrati?

2 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Bea multa apa si face pipi foarte mult, poti sa=i monitorizezi cantitatea de apa bauta zilnic, adica o masori dimineata cand o pui, apoi o masori seara si notezi diferenta asta cateva zile.Cantitatea de apa zilnica ca pisica este de 35mlx greutatea animalului. Daca este depasita atunci poti spune ca are polidipsie, atunci mergi la doctor si cere sa=i verifice glicemia si sau rinichii (uree, creatinina)

| asdfgbhjkl explică (pentru karsivan):

Am fost la veterinar si am intrebat-o pe doctorita, si a spus ca in granulele pentru motani castrati baga multa sare ca sa ii faca sa bea multa apa ca sa nu le creasca nu stiu ce.El bea foarte multa apa, insa nu face pipi foarte des, o data sau de doua ori pe zi, atat.Am mai citit pe net si alte simptome,cum ar fi urina cu sange,blana urata si uscata,etc,ceea ce el nu are, decat treaba cu apa, deci m-am lamurit, desi nu sunt prea sigura, pentru ca as spune ca bea prea multa apa.